The Website of The Magazine of the Science Fiction & Fantasy Field

Locus Online
  
Sub Menu contents

Recent Posts

Archives

 




 

Send items, updates, or corrections for this page to locus@locusmag.com









Awards Calendar

2014

finalists:
winners:


2013 Winners


[* links to sfadb pages with nominee indexing and cover images]







Categories

Tags



This blog is hosted by WordPress beginning April 2010, with re-initialized categories and tags. Labels listed below apply to the earlier, Blogger-hosted posts.

Labels for Earlier Posts

2010 Hugo Awards Winners

Winners of the Hugo Awards and for the John W. Campbell Award for Best New Writer were announced at a ceremony during Aussiecon 4, the 68th World Science Fiction Convention, held in Melbourne, Australia, September 5, 2010.

Best Novel (tie)

  • The City & The City, China Miéville (Del Rey; Macmillan UK)
  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi (Night Shade)
  • Boneshaker, Cherie Priest (Tor)
  • Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America, Robert Charles Wilson (Tor)
  • Palimpsest, Catherynne M. Valente (Bantam Spectra)
  • Wake, Robert J. Sawyer (Analog 11/08-3/09; Ace; Gollancz)

Best Novella

  • “Palimpsest”, Charles Stross (Wireless)
  • “Act One”, Nancy Kress (Asimov’s 3/09)
  • The God Engines, John Scalzi (Subterranean)
  • Shambling Towards Hiroshima, James Morrow (Tachyon)
  • “Vishnu at the Cat Circus”, Ian McDonald (Cyberabad Days)
  • The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker (Subterranean)

Best Novelette

  • “The Island”, Peter Watts (The New Space Opera 2)
  • “Eros, Philia, Agape”, Rachel Swirsky (Tor.com 3/09)
  • “It Takes Two”, Nicola Griffith (Eclipse Three)
  • “One of Our Bastards is Missing”, Paul Cornell (The Solaris Book of New Science Fiction: Volume Three)
  • “Overtime”, Charles Stross (Tor.com 12/09)
  • “Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast”, Eugie Foster (Interzone 2/09)

Best Short Story

  • “Bridesicle”, Will McIntosh (Asimov’s 1/09)
  • “The Bride of Frankenstein”, Mike Resnick (Asimov’s 12/09)
  • “The Moment”, Lawrence M. Schoen (Footprints)
  • “Non-Zero Probabilities”, N.K. Jemisin (Clarkesworld 9/09)
  • “Spar”, Kij Johnson (Clarkesworld 10/09)

Best Related Book

  • This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is “I”), Jack Vance (Subterranean)
  • Canary Fever: Reviews, John Clute (Beccon)
  • Hope-In-The-Mist: The Extraordinary Career and Mysterious Life of Hope Mirrlees, Michael Swanwick (Temporary Culture)
  • The Inter-Galactic Playground: A Critical Study of Children’s and Teens’ Science Fiction, Farah Mendlesohn (McFarland)
  • On Joanna Russ, Farah Mendlesohn (ed.) (Wesleyan)
  • The Secret Feminist Cabal: A Cultural History of SF Feminisms, Helen Merrick (Aqueduct)

Best Graphic Story

  • Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm, written by Kaja and Phil Foglio; art by Phil Foglio; colours by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader?, written by Neil Gaiman; penciled by Andy Kubert; inked by Scott Williams (DC Comics)
  • Captain Britain And MI13. Volume 3: Vampire State, written by Paul Cornell; penciled by Leonard Kirk with Mike Collins, Adrian Alphona and Ardian Syaf (Marvel Comics)
  • Fables Vol 12: The Dark Ages, written by Bill Willingham; pencilled by Mark Buckingham; art by Peter Gross & Andrew Pepoy, Michael Allred, David Hahn; colour by Lee Loughridge & Laura Allred; letters by Todd Klein (Vertigo Comics)
  • Schlock Mercenary: The Longshoreman of the Apocalypse, written and illustrated by Howard Tayler

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Moon, screenplay by Nathan Parker; story by Duncan Jones; directed by Duncan Jones (Liberty Films)
  • Avatar, screenplay and directed by James Cameron (Twentieth Century Fox)
  • District 9, screenplay by Neill Blomkamp & Terri Tatchell; directed by Neill Blomkamp (TriStar Pictures)
  • Star Trek, screenplay by Robert Orci & Alex Kurtzman; directed by J.J. Abrams (Paramount)
  • Up, screenplay by Bob Peterson & Pete Docter; story by Bob Peterson, Pete Docter, & Thomas McCarthy; directed by Bob Peterson & Pete Docter (Disney/Pixar)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Doctor Who: “The Waters of Mars”, written by Russell T Davies & Phil Ford; directed by Graeme Harper (BBC Wales)
  • Doctor Who: “The Next Doctor”, written by Russell T Davies; directed by Andy Goddard (BBC Wales)
  • Doctor Who: “Planet of the Dead”, written by Russell T Davies & Gareth Roberts; directed by James Strong (BBC Wales)
  • Dollhouse: “Epitaph 1″, story by Joss Whedon; written by Maurissa Tancharoen & Jed Whedon; directed by David Solomon (Mutant Enemy)
  • FlashForward: “No More Good Days”, written by Brannon Braga & David S. Goyer; directed by David S. Goyer; based on the novel by Robert J. Sawyer (ABC)

Best Editor, Long Form

  • Patrick Nielsen Hayden
  • Lou Anders
  • Ginjer Buchanan
  • Liz Gorinsky
  • Juliet Ulman

Best Editor, Short Form

  • Ellen Datlow
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Gordon Van Gelder
  • Sheila Williams

Best Professional Artist

  • Shaun Tan
  • Bob Eggleton
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio
  • Daniel Dos Santos

Best Semiprozine

  • Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Sean Wallace, & Cheryl Morgan
  • Ansible, edited by David Langford
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Locus, edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
  • Weird Tales, edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal

Best Fan Writer

  • Frederik Pohl
  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • James Nicoll
  • Lloyd Penney

Best Fanzine

  • StarShipSofa, edited by Tony C. Smith
  • Argentus, edited by Steven H Silver
  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • CHALLENGER, edited by Guy H. Lillian III
  • Drink Tank, edited by Christopher J Garcia, with guest editor James Bacon
  • File 770, edited by Mike Glyer

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Dave Howell
  • Sue Mason
  • Steve Stiles
  • Taral Wayne

The John W. Campbell Award for Best New Writer [Not a Hugo]

  • Seanan McGuire
  • Saladin Ahmed
  • Gail Carriger
  • Felix Gilman *
  • Lezli Robyn *

*(Second year of eligibility)

The Big Heart Award went to Merv Binns.

Comments

Pingback from Tweets that mention Locus Online News » 2010 Hugo Awards Winners — Topsy.com
Time Sun 5 September 2010 at 6:22 am

[...] This post was mentioned on Twitter by fabiofernandes, fabiofernandes, johnremy, Michele Lang, Michele Lang and others. Michele Lang said: RT @locusmag: 2010 Hugo Awards Winners http://tinyurl.com/2fmsyvj [...]

Pingback from Writing About Awards | Steve Nagy's Just Write
Time Sun 5 September 2010 at 7:46 am

[...] About Awards Posted on September 5, 2010 by stephenwnagy This year’s Hugo Awards were presented during the night in Australia. Several friends and acquaintances were fortunate [...]

Pingback from THE WINDUP GIRL by Paolo Bacigalupi wins the HUGO AWARD! at Night Shade Books
Time Sun 5 September 2010 at 11:09 am

[...] Congratulations again to Paolo, and to all of the other Hugo winners and nominees, which you can see over at Locus Online. [...]

Pingback from It’s Monday, What Are You Reading? (Sept. 6th) « Anna Marie's Corner
Time Sun 5 September 2010 at 7:13 pm

[...] Windup Girl by Paolo Bacigalupi won the Hugo Award for best novel. Actually it was a tie, but this is the one I’ve read. I really liked it [...]

Pingback from Notícias Fantásticas « Rascunhos
Time Wed 8 September 2010 at 5:29 pm

[...] a grande novidade da semana será o anúncio dos vencedores do prémio Hugo para as diferentes categorias.  Para a categoria de melhor romance houve um empate entre duas [...]

Pingback from The Geek Life » Episode 69 – Ping!
Time Thu 9 September 2010 at 9:06 pm

[...] Hugo Awards (link) [...]


© 2011-2014 by Locus Publications. All rights reserved. Powered by WordPress, modified from a theme design by Lorem Ipsum.