The Magazine and Website of Science Fiction & Fantasy Field

Locus Online
  
Sub Menu contents

Recent Posts

Archives

 




 

Send items, updates, or corrections for this page to locus@locusmag.com








Awards Calendar

2017 finalists

2016 winners



2015 winners



Indexed results at sfadb.com









Categories

Tags



This blog is hosted by WordPress beginning April 2010, with re-initialized categories and tags. Labels listed below apply to the earlier, Blogger-hosted posts.

Labels for Earlier Posts

2014 Bram Stoker Preliminary Ballot

The 2014 Bram Stoker Awards Preliminary Ballot has been announced by the Horror Writers Association.

Superior Achievement in a Novel

  • The Flesh Sutra, Tim Burke (NobleFusion)
  • The Burning Dark, Adam Christopher (Tor)
  • This Darkness Light, Michaelbrent Collings (self-published)
  • Vortex, Lawrence C. Connolly (Fantasist Enterprises)
  • Suffer the Children, Craig DiLouie (Gallery)
  • Jade Sky, Patrick Freivald (JournalStone)
  • Beautiful You, Chuck Palahniuk (Jonathan Cape/Vintage)
  • The Vines, Christopher Rice (47North)
  • The Reborn, Brett J. Talley (JournalStone)
  • Blood Kin, Steve Rasnic Tem (Solaris)

Superior Achievement in a First Novel

  • Mr. Wicker, Maria Alexander (Raw Dog Screaming)
  • Forsaken, J.D. Barker (Hampton Creek)
  • Predator, Janice Gable Bashman (Month9Books)
  • Consumed, David Cronenberg (Scribner)
  • Return of the Mothman, Michael Knost (Woodland)
  • Hyde, Daniel Levine (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Bird Box, Josh Malerman (HarperCollins)
  • The Violet Hour, Whitney Miller (Flux)
  • Angel Manor, Chantal Noordeloos (Horrific Tales)
  • Predator X, C.J. Waller (Severed)

Superior Achievement in a YA Novel

  • Lych Way, Ari Berk (Simon & Schuster Books for Young Readers)
  • Intentional Haunting, Jake Bible (Permuted)
  • White Space, Ilsa J. Bick (Egmont)
  • Phoenix Island, John Dixon (Gallery)
  • Phoenix Island, Kami Garcia (Little, Brown Books for Young Readers)
  • Killer Instinct, S.E. Green (Simon Pulse)
  • Passionaries, Tonya Hurley (Simon & Schuster Books for Young Readers
  • Amity, Micol Ostow (Egmont)
  • All Those Broken Angels, Peter Adam Salomon (Flux)
  • Horror High School: Return of the Loving Dead, Sam Swanson & Araminta Star Matthews (Curiosity Quills)
  • Eleanor: Book 1: The Unseen: Johnny Worthen (Jolly Fish)

Superior Achievement in Long Fiction

  • Dandelion Clocks”, Michael Bailey (Inkblots and Blood Spots)
  • The Infected, Taylor Grant (Cemetery Dance #71)
  • Dreams of a Little Suicide”, Eric J. Guignard (Hell Comes To Hollywood II)
  • Ceremony of Flies, Kate Jonez (DarkFuse)
  • Fishing for Dinosaurs“, Joe R. Lansdale (Limbus, Inc., Book II)
  • Three Guys Walk Into a Bar“, Jonathan Maberry (Limbus, Inc., Book II)
  • Lost and Found“, Joe McKinney (Limbus, Inc., Book II)
  • Ridin the Dawg“, Gene O’Neill (Mia Moja)
  • The Long Long Breakdown”, John F.D. Taff (The End in All Beginnings)
  • The Riggle Twins”, Gregor Xane (Bad Apples)

Superior Achievement in Short Fiction

  • Sleep Paralysis“, Dale Bailey (Nightmare 4/14)
  • Hot Tub“, Hal Bodner (Hell Comes to Hollywood II)
  • Trigger WarningPatrick Freivald (Demonic Visions Book 4)
  • Baby’s Breath“, Sydney Leigh (Bugs: Tales That Slither, Creep, and Crawl)
  • The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family, Usman T. Malik (Qualia Nous)
  • Nature’s Oddities, Alessandro Manzetti (The Shaman: And Other Shadows)
  • Ruminations“, Rena Mason (Qualia Nous)
  • Splinterette, John Palisano (Widowmakers: A Benefit Anthology of Dark Fiction)
  • The Street of Fruiting Bodies, Sayuri Ueda (Phantasm Japan)
  • A Dweller in Amenty“, Genevieve Valentine (Nightmare 3/14)
  • The Floating Girls: A Documentary, Damien Angelica Walters (Jamais Vu #3)

Superior Achievement in an Anthology

  • The End Is Nigh, John Joseph Adams & Hugh Howey, eds. (Broad Reach)
  • Qualia Nous, Michael Bailey, ed. (Written Backwards)
  • A Darke Phantastique, Jason Brock, ed. (Cycatrix)
  • Fearful Symmetries, Ellen Datlow, ed. (ChiZine)
  • Halloween Tales, Kate Jonez, ed. (Omnium Gatherum)
  • Hell Comes to Hollywood II, Eric Miller, ed. (Big Time)
  • Burnt Tongues, Chuck Palahniuk, Richard Thomas, & Dennis Widmyer, eds. (Medallion)
  • The Dark Rites of Cthulhu, Brian M. Sammons, ed. (April Moon)
  • Limbus, Inc., Book II, Brett J. Talley, ed. (JournalStone)
  • Journals of Horror: Found Fiction, Terry M. West (Pleasant Storm)

Superior Achievement in a Collection

  • Inkblots and Blood Spots, Michael Bailey (Villipede)
  • After the People Lights Have Gone Off, Stephen Graham Jones (Dark House)
  • Little by Little, John R. Little (Bad Moon)
  • Gifts for the One Who Comes After, Helen Marshall (ChiZine)
  • Escape Plans, David Sakmyster (Wordfire)
  • The Madeleine Wheel: Playing with Spiders, Terrence Scott (self-publishing)
  • Soft Apocalypses, Lucy Snyder (Raw Dog Screaming)
  • The Untold Tales of Ozman Droom, Robin Spriggs (Anomalous)
  • The End In All Beginnings, John F.D. Taff (Grey Matter)
  • Songs for the Lost, Alexander Zelenyj (Eibonvale)

Superior Achievement in Non-Fiction

  • William Hope Hodgson: Voices from the Borderland, Massimo Berruti, S.T. Joshi, & Sam Gafford (Hippocampus)
  • Disorders of Magnitude, Jason V Brock (Rowman & Littlefield)
  • The Art of Neil Gaiman, Hayley Campbell (HarperCollins)
  • Lovecraft and A World in Transition, S.T. Joshi (Hippocampus)
  • The New Annotated H.P. Lovecraft, Leslie S. Klinger (Liveright)
  • Horror 101: The Way Forward, Joe Mynhardt & Emma Audsley (Crystal Lake)
  • Mrs. Wakeman vs. the Antichrist, Robert Damon Schneck (Tarcher/Penguin)
  • Shooting Yourself in the Head For Fun and Profit: A Writer’s Survival Guide, Lucy Snyder (Post Mortem)
  • The Creature Chronicles: Exploring the Black Lagoon Trilogy, Tom Weaver, David Schecter & Steve Kronenberg (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Fearworms: Selected Poems, Robert Payne Cabeen (Fanboy Comics)
  • Gravedigger’s Dance, G.O. Clark (Dark Renaissance)
  • The Madness of Empty Spaces, David E. Cowen (Weasel)
  • Venus Intervention, Corrinne De Winter & Alessandro Manzetti (Kipple Officina Libraria)
  • Dreams from the Black Nebula, Wade German (Hippocampus)
  • Forgiving Judas, Tom Piccirilli (Crossroad)
  • The Manufacturer of Sorrow, Michelle Scalise (Eldritch)
  • Sweet Poison, Marge Simon & Mary Turzillo (Dark Renaissance)
  • Creepy Little Death Poems, Tiffany Tang (Dreality)
  • Mourning Jewelry, Stephanie Wytovich (Raw Dog Screaming)

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Sugar Skull, Charles Burns (Pantheon)
  • Through the Woods, Emily Carroll (McElderry)
  • Kiss Me Satan, Victor Gischler & Juan Ferrerya (Dark Horse)
  • Locke and Key: Vol. 6: Alpha and Omega, Joe Hill & Gabrielle Rodriguez (IDW)
  • I Tell You It’s Love, Joe R. Lansdale & Daniele Serra (Short, Scary Tales)
  • Bad Blood, Jonathan Maberry & Tyler Crook (Dark Horse)
  • The Witcher, Paul Tobin (Dark Horse)

Superior Achievement in a Screenplay

  • American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks”
  • The Babadook
  • Doctor Who: “Listen”
  • Helix: “Pilot”
  • Infliction
  • Penny Dreadful: “Possession”
  • Penny Dreadful: “Séance”
  • Sleepy Hollow: “Bad Blood”
  • The Walking Dead: “The Grove”
  • Wolf Creek 2

Horror Writers Association members will vote to choose final nominees from this list, and then vote again to determine winners. The final ballot will be announced February 23, 2015.


© 2011-2015 by Locus Publications. All rights reserved. Powered by WordPress, modified from a theme design by Lorem Ipsum.