The Magazine and Website of Science Fiction & Fantasy Field

Locus Online
   subscribe
Sub Menu contents

Recent Posts

Archives

 




 

Send items, updates, or corrections for this page to locus@locusmag.com




Awards Calendar

2017 finalists

2017 winners

Indexed results at sfadb.com









Categories

Tags



This blog is hosted by WordPress beginning April 2010, with re-initialized categories and tags. Labels listed below apply to the earlier, Blogger-hosted posts.

Labels for Earlier Posts

2014 Aurealis Awards Winners

The winners have been announced for the 2014 Aurealis Awards, honoring SF, fantasy, and horror by Australians:

BEST FANTASY NOVEL

  • Dreamer’s Pool, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
  • Fireborn, Keri Arthur (Hachette Australia)
  • This Shattered World, Amie Kaufman & Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • The Lascar’s Dagger, Glenda Larke (Hachette Australia)
  • Afterworlds, Scott Westerfeld (Penguin Australia)
  • Daughters of the Storm, Kim Wilkins (Harlequin Enterprises Australia)

BEST FANTASY SHORT STORY

  • “St Dymphna’s School for Poison Girls”, Angela Slatter (The Review of Australian Fiction Volume 9, Issue 3)
  • “The Oud”, Thoraiya Dyer (Long Hidden)
  • “Teratogen”, Deborah Kalin (Cemetery Dance 5/14)
  • “The Ghost of Hephaestus”, Charlotte Nash (Phantazein)
  • “The Badger Bride”, Angela Slatter (Strange Tales IV)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

  • Peacemaker, Marianne de Pierres (Angry Robot)
  • Aurora: Meridian, Amanda Bridgeman (Momentum)
  • The White List, Nina D’Aleo (Momentum)
  • This Shattered World, Amie Kaufman & Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • Nil By Mouth, LynC (Satalyte)
  • Foresight, Graham Storrs (Momentum)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

  • “Wine, Women and Stars”, Thoraiya Dyer (Analog 1-2/14)
  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction Vol 11 Issue 6)
  • “The Glorious Aerybeth”, Jason Fischer (On Spec 9/14)
  • “Dellinger”, Charlotte Nash (Use Only As Directed)
  • “Happy Go Lucky”, Garth Nix (Kaleidoscope)

BEST HORROR NOVEL

  • Razorhurst, Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
  • Obsidian, Alan Baxter (HarperVoyager)
  • Book of the Dead, Greig Beck (Momentum)

 

BEST HORROR SHORT STORY

  • Home and Hearth, Angela Slatter (Spectral)
  • “The Executioner Goes Home”, Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction Vol 11 Issue 6)
  • “Skinsuit”, James Bradley (Island Magazine #137)
  • “By the Moon’s Good Grace”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction Vol 12 Issue 3)
  • “Shay Corsham Worsted”, Garth Nix (Fearful Symmetries)

BEST YOUNG ADULT NOVEL

  • The Cracks in the Kingdom, Jaclyn Moriarty (Pan Macmillan Australia)
  • The Astrologer’s Daughter, Rebecca Lim (Text)
  • Afterworld, Lynnette Lounsbury (Allen & Unwin)
  • Clariel, Garth Nix (Allen & Unwin)
  • The Haunting of Lily Frost, Nova Weetman (UQP)
  • Afterworlds, Scott Westerfeld (Penguin Australia)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

  • “Vanilla”, Dirk Flinthart (Kaleidoscope)
  • In Hades, Goldie Alexander (Celapene)
  • “Falling Leaves”, Liz Argall (Apex 5/14)
  • “The Fuller and the Bogle”, David Cornish (Tales from the Half-Continent)
  • “Signature”, Faith Mudge (Kaleidoscope)

BEST CHILDREN’S FICTION

  • Shadow Sister, Carole Wilkinson (Black Dog)
  • Slaves of Socorro, John Flanagan (Random House Australia)
  • Ophelia and the Marvellous Boy, Karen Foxlee (Hot Key)
  • The Last Viking Returns, Norman Jorgensen & James Foley (Fremantle)
  • Withering-by-Sea, Judith Rossell (ABC)
  • Sunker’s Deep, Lian Tanner (Allen & Unwin)

BEST COLLECTION

  • The Female Factory, Lisa L. Hannett & Angela Slatter (Twelfth Planet)
  • Secret Lives, Rosaleen Love (Twelfth Planet)
  • Angel Dust, Ian McHugh (Ticonderoga)
  • Difficult Second Album: more stories of Xenobiology, Space Elevators, and Bats Out Of Hell, Simon Petrie (Peggy Bright)
  • The Bitterwood Bible and Other Recountings, Angela Slatter (Tartarus)
  • Black-Winged Angels, Angela Slatter (Ticonderoga)

BEST ANTHOLOGY

  • Kaleidoscope, Alisa Krasnostein & Julia Rios, eds. (Twelfth Planet)
  • Kisses by Clockwork, Liz Grzyb, ed. (Ticonderoga)
  • Amok, Dominica Malcolm, ed. (Solarwyrm)
  • Reach for Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • Fearsome Magics, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • Phantazein, Tehani Wessely, ed. (FableCroft)

BEST GRAPHIC NOVEL/ILLUSTRATED WORK

  • Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye, Tim Molloy (Milk Shadow)
  • Left Hand Path #1, Jason Franks & Paul Abstruse (Winter City)
  • Awkwood, Jase Harper (Milk Shadow)
  • “A Small Wild Magic”, Kathleen Jennings (Monstrous Affections)
  • The Game, Shane W. Smith (Deeper Meanings)

The Night Terrace team was awarded the Convenors’ Award for Excellence.

Winners were announced on April 12, 2015 at the annual Aurealis Awards ceremony at the Great Hall, University House, Australian National University, Canberra. 


© 2011-2017 by Locus Publications. All rights reserved. Powered by WordPress, modified from a theme design by Lorem Ipsum.