Aurealis Nominees List
Aurealis Awards

About

Winners—
By Year
By Category

Winners and
Nominations—
Complete List by Nominee
Records and Tallies

Judges List

• Results by Year:

Abela, Deborah   — 3 nominations

Max Remy Superspy: The Hollywood Mission : children's long fiction : 2004
The Remarkable Secret of Aurelie Bonhoffen : children's novel : 2010
Grimsdon : children's fiction (told primary through words) : 2011

Ackroyd, Justin   — 1 nomination

Peter McNamara Convenors' Award : 2010

Alexander, Goldie   — 1 nomination

The Space Gypsies : children's short fiction : 2006

Anderton, Joanne   — 1 nomination

Dragon Bones : young adult short story : 2010

Armanno, Venero   — 1 nomination

My Beautiful Friend : horror novel : 1996

Astruc, R. J.   — 1 nomination

The Perfume Eater : fantasy short story : 2008

Attard, Karen   — 1 nomination; 1 win

Harvest Bay : fantasy short story : 1996 W

Axelsen, Stephen   — 3 nominations; 1 win

The Very Messy Inspection : children's short fiction : 2005
Piccolo & Annabel 2: The Disastrous Party : children's short fiction : 2006 W
Piccolo & Annabel 3:The Stinky Cheese Gypsies : children's short fiction : 2006

Baillie, Allan   — 1 nomination

The Mouth : horror short story : 2000

Ball, Duncan   — 2 nominations

Emily Eyefinger and the Balloon Bandits : children's short fiction : 2004
Emily Eyefinger and the Ghost Ship : children's short fiction : 2005

Ball, Peter   — 2 nominations

Horn : fantasy novel : 2010
Horn : horror novel : 2010

Ball, Peter M.   — 2 nominations; 1 win

Clockwork, Patchwork and Ravens : sf short story : 2010 W
To Dream of Stars: An Astronomer's Lament : sf short story : 2010

Barnes, Chris   — 1 nomination

The Glass Flower : young adult short story : 2005

Barnes, Rory   — 7 nominations

Zones [by Damien Broderick & RB] : young adult novel : 1998
Zones [by Damien Broderick & RB] : sf novel : 1998
Horsehead Boy : young adult novel : 1999
The Book of Revelation [by Damien Broderick
& RB] : sf novel : 2000
Horsehead Man : young adult novel : 2000
Stuck in Fast Forward [by Damien Broderick &
RB] : young adult novel : 2000
Horsehead Soup : young adult novel : 2001

Barry, Michael   — 1 nomination

The Trojan Rocks : sf short story : 2002

Base, Graeme   — 3 nominations

The Worst Band in the Universe : Convenors' Award : 2000
The Art of Graeme Base [Julie Watts, illustrated
by GB] : illustrated book/graphic novel : 2009
Enigma : children's illustrated work/picture book : 2010

Battersby, Lee   — 5 nominations; 1 win

Tales of Nireym : fantasy short story : 2005
Paterfamilias : horror story : 2006 W
Dark Ages : sf short story : 2007
Dark Ages : fantasy short story : 2007
In from the Snow : horror short story : 2009

Bedford, K. A.   — 4 nominations; 2 wins

Orbital Burn : sf novel : 2005
Eclipse : sf novel : 2006 W
Hydrogen Steel : sf novel : 2007
Time Machines Repaired While-U-Wait : sf novel : 2009 W

Bell, Hillary   — 1 nomination; 1 win

Mirror, Mirror : young adult novel : 1997 W (tie)

Bernard, Patricia   — 1 nomination

The Outcast : young adult novel : 1998

Biancotti, Deborah   — 6 nominations; 2 wins

The First and Final Game : horror short story : 2001 W
The Dying Light : young adult short story : 2007
A Scar for Leida : young adult short story : 2008 W
Pale Dark Soldier : horror short story : 2009
The Tailor of Time : young adult short story : 2009
A Book of Endings : collection : 2010

Bird, Carmel   — 1 nomination

The White Garden : horror novel : 1996

Birmingham, John   — 1 nomination

Designated Targets : sf novel : 2006

Bishop, K. J.   — 3 nominations; 1 win

The Etched City : fantasy novel : 2004
Alsiso : fantasy short story : 2005
The Heart of a Mouse : sf short story : 2011 W

Blackford, Russell   — 3 nominations; 1 win

The Sword of God : fantasy short story : 1997 W
Lucent Carbon : sf short story : 1998
Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction [by
RB, Van Ikin & Sean McMullen] : Convenors' Award : 2000

Blum, Jonathan   — 2 nominations; 1 win

Doctor Who: Unnatural History [by JB & Kate Orman] : sf novel : 2000
Fallen Gods [by JB & Kate Orman] : sf novel : 2004 W

Bradley, James   — 1 nomination

The Deep Field : sf novel : 2001

Brandon, Paul   — 1 nomination

The Marsh Runners : horror short story : 1999

Braxton-Smith, Ananda   — 1 nomination

Merrow : young adult novel : 2011

Broderick, Damien   — 11 nominations; 4 wins

The White Abacus : sf novel : 1998 W
Zones [by DB & Rory Barnes] : young adult novel : 1998
Zones [by DB & Rory Barnes] : sf novel : 1998
Schr”dinger's Dog : sf short story : 1998
The Book of Revelation [by DB & Rory Barnes] : sf novel : 2000
Stuck in Fast Forward [by DB & Rory Barnes] : young adult novel : 2000
Infinite Monkey : sf short story : 2001 W
Transrealist Fiction: Writing in the Slipstream of Science : Convenors' Award : 2001
Earth Is But a Star : Convenors' Award : 2002
Transcension : sf novel : 2003 W
K-Machines : sf novel : 2007 W

Brookes, David   — 2 nominations

The House of Balthus : fantasy novel : 1996
The House of Balthus : horror novel : 1996

Brown, Honey   — 1 nomination; 1 win

Red Queen : horror novel : 2010 W

Brown, Shane M.   — 2 nominations

Late Returns : sf short story : 2003
Lucy Lucy : sf short story : 2003

Brown, Simon   — 8 nominations; 3 wins

Privateer : sf novel : 1997
The Mark of Thetis : sf short story : 1997
Winter : sf novel : 1998
Atrax [by Sean Williams & SB] : horror short story : 2000 W
Love is a Stone : horror short story : 2004 W
Leviathan : young adult short story : 2007
Lonely as Life : sf short story : 2008
The Empire : sf short story : 2009 W

Browne, Adam   — 6 nominations; 1 win

Orlando's Third Trance : fantasy short story : 2000
Schr”dinger's Catamaran : sf short story : 2001
The Weatherboard Spaceship : sf short story : 2002 W
Les Autres : horror short story : 2003
Heart of Saturday Night : fantasy short story : 2006
An Account of an Experiment by Adam Browne : fantasy short story : 2008

Burrage, Nathan   — 1 nomination

Black and Bitter, Thanks : sf short story : 2009

Cain, James   — 1 nomination

The Ride : horror story : 2006

Campisi, Stephanie   — 1 nomination

Why the Balloon Man Floats Away : fantasy short story : 2007

Canavan, Trudi   — 3 nominations; 2 wins

Whispers of the Mist Children : fantasy short story : 2000 W
The Novice : fantasy novel : 2003
The Magician's Apprentice : fantasy novel : 2010 W

Caraher, Kim   — 1 nomination

Zip Zap : children's short fiction : 2002

Carmichael, Claire   — 1 nomination

Saving Aunt Alice : children's short fiction : 2002

Carmody, Isobelle   — 13 nominations; 5 wins

Ashling : young adult novel : 1996
Green Monkey Dreams : young adult short story : 1997 W
Green Monkey Dreams : fantasy short story : 1997
Darkfall: Book One of the Legendsong : fantasy novel : 1998
Greylands : young adult novel : 1998 W (tie)
Dreamwalker [by IC, illustrated by Steven Wollman] : young adult short story : 2002 W
Alyzon Whitestarr : Golden Aurealis novel : 2006 W
Alyzon Whitestarr : young adult novel : 2006 W
Little Fur: The Legend Of Little Fur : children's long fiction : 2006
A Fox Called Sorrow : children's novel : 2007
A Mystery of Wolves : children's long fiction : 2008
The Stone Key : young adult novel : 2009
Night School [IC & Anne Spudvilas] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Carroll, Elizabeth   — 1 nomination

The Duke of Vertumn's Fingerling : fantasy short story : 2011

Caselberg, Jay   — 1 nomination

Wyrmhole : sf novel : 2004

Caswell, Brian   — 2 nominations; 1 win

Deucalion : young adult novel : 1996 W (tie)
Avalon : young adult short story : 2001

Chadbourne, Glenn   — 1 nomination

Horrors: Great Stories of Fear and Their Creators [Rocky
Wood
& GC] : illustrated book/graphic novel : 2011

Challis, Angela   — 1 nomination

Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears [AC & Marty
Young
, eds.] : anthology : 2011

Chapman, Andrew   — 1 nomination

In the Blink of an Eye : children's short fiction : 2003

Chapman, Gaye   — 1 nomination

Precious Little [Julie Hunt, Sue
Moss
& GC] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Chrulew, Matthew   — 1 nomination

The Angaelian Apocalypse : sf short story : 2011

Chrywenstrom, Lily   — 1 nomination

Tireki and the Wind : fantasy short story : 2004

Collins, Paul A.   — 4 nominations; 1 win

The MUP Encyclopaedia of Australian Science Fiction & Fantasy [by PC,
Sean McMullen & Steven Paulsen, ed.] : Convenors' Award : 1999
Spinouts Bronze [PC & Meredith Costain, eds.] : Convenors' Award : 2001 W (tie)
Movie World : children's short fiction : 2002 (hon.men.)
Whispers [by Rick Kennett & PC] : horror short story : 2002

Condon, Matthew   — 1 nomination

Tattoo : fantasy short story : 1997

Congreve, Bill   — 3 nominations

The Mullet That Screwed John West : horror short story : 1998
The Shooter at Heartrock Waterhole : young adult short story : 2005
The Year's Best Australian Fantasy and Science Fiction, Fourth Annual Volume
[BC & Michelle Marquardt, eds.] : anthology : 2009

Constable, Kate   — 2 nominations

Taste of Lightning : young adult novel : 2008
Cicada Summer : children's novel : 2010

Conyers, David   — 1 nomination

Aftermath : sf short story : 2007

Cornish, D. M.   — 2 nominations; 1 win

Monster Blood Tattoo: Book One, Foundling : young adult novel : 2007 W
Monster Blood Tattoo, Book Two: Lamplighter : young adult novel : 2009

Cornish, David   — 1 nomination

Thorn Castle, Giant's Lair, Black Crypt, Wizardry Crag [Ian
Irvine
, illustrated by DC] : children's illustrated work/picture book : 2009

Costain, Meredith   — 1 nomination; 1 win

Spinouts Bronze [Paul Collins & MC, eds.] : Convenors' Award : 2001 W (tie)

Creasy, Sara   — 2 nominations

Peter McNamara Convenors' Award : 2003
Song of Scarabaeus : sf novel : 2011

Crew, Gary   — 3 nominations; 1 win

Old Ridley [by GC & Marc McBride] : children's short fiction : 2003
Beneath the Surface [by GC & Steven Woolman] : children's short fiction : 2005 W
The Mystery of Eilean Mor [by GC & Jeremy Geddes] : children's short fiction : 2006

Croggon, Alison   — 2 nominations

The Gift : horror novel : 2003
The Gift : fantasy novel : 2003

Cummings, Shane Jiraiya   — 1 nomination

Yamabushi Kaidan and the Smoke Dragon : young adult short story : 2008

Cusack, Louise   — 2 nominations

Goddess and the Geek : fantasy short story : 2001
Daughter of the Dark : horror novel : 2003

Dann, Jack   — 11 nominations; 3 wins

The Memory Cathedral : fantasy novel : 1997 W (tie)
Niagara Falling [by Janeen Webb & JD] : sf short story : 1998 W
Dreaming Down-Under [JD & Janeen Webb, eds.] : Convenors' Award : 1999
Marilyn : horror short story : 2001
The Diamond Pit : sf short story : 2002
The Diamond Pit : fantasy short story : 2002
Jubilee : Convenors' Award : 2002
The Rebel : sf novel : 2005
The Economy of Light : horror novel : 2009
Dreaming Again : anthology : 2009
Peter McNamara Convenors' Award : 2009 W

Dartnall, Terry   — 1 nomination

Ones and Zeros : fantasy short story : 2006

d'Ath, Justin   — 2 nominations

Astrid Spark, Fixologist : children's long fiction : 2003
The Two Natalies : children's short fiction : 2003

Davidson, Rjurik   — 2 nominations

The Interminable Suffering of Mysterious Mr. Wu : sf short story : 2006
The Library of Forgotten Books : collection : 2011

Davies, Luke   — 1 nomination

Magpie [LD & Inari Kiuru] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

De Pierres, Marianne   — 7 nominations; 1 win

In the Bookshadow : fantasy short story : 2004
Nylon Angel : sf novel : 2005
Crash Deluxe : sf novel : 2006
Dark Space : sf novel : 2008
Chaos Space : sf novel : 2009
Mirror Space : sf novel : 2011
Transformation Space : sf novel : 2011 W

Dedman, Stephen   — 18 nominations; 2 wins

From Whom All Blessings Flow : sf short story : 1996
Never Seen by Waking Eyes : horror short story : 1997
The Art of Arrow Cutting : horror novel : 1998
Transit : sf short story : 1999
A Walk-On Part in the War : fantasy short story : 1999 W
Honest Ghosts : horror short story : 2000
The Devotee : sf short story : 2001
A Sentiment Open to Doubt : horror short story : 2001
Shadows Bite : horror novel : 2003
Probable Cause : horror short story : 2002
Ravens : horror short story : 2002 (hon.men.)
Wastelands : horror short story : 2003
Acquired Tastes : sf short story : 2004
The Wind Shall Blow For Ever Mair : horror short story : 2004
Desiree : sf short story : 2005
Twilight of the Idols : horror short story : 2005
Dead of Winter : horror short story : 2007 W
Down to the Tethys Sea : sf short story : 2007

Denton, Terry   — 2 nominations

The Golden Udder : children's short fiction : 2003
Twisted Tales [Richard Tulloch, illustrated
by TD] : children's illustrated work/picture book : 2009

Dix, Shane   — 8 nominations; 1 win

The Unknown Soldier [by Sean Williams & SD] : sf novel : 1996
Evergence 2: The Dying Light [by Sean Williams
& SD] : sf novel : 2001
The Dark Imbalance [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2002 W
Echoes of Earth [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2003
Orphans of Earth [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2004
Heirs of Earth [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2005
Geodesica: Ascent [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2006
Geodesica: Descent [by Sean Williams & SD] : sf novel : 2007

Douglass, Sara   — 13 nominations; 2 wins

Battle Axe : fantasy novel : 1996
Beyond the Hanging Wall : young adult novel : 1997
Enchanter : fantasy novel : 1997 W (tie)
Of Fingers and Foreskins : fantasy short story : 1997
Pilgrim : fantasy novel : 1999
Sinner: Book One of the Wayfarer Redemption : fantasy novel : 1998
The Betrayal of Arthur : Convenors' Award : 2000
Crusader : fantasy novel : 2000
The Nameless Day : fantasy novel : 2001
The Wounded Hawk : fantasy novel : 2002 W
The Crippled Angel : fantasy novel : 2003
Hades' Daughter : fantasy novel : 2003
Darkwitch Rising : fantasy novel : 2006

Dowker, Felicity   — 1 nomination

Jesse's Gift : horror short story : 2010

Dowling, Terry   — 13 nominations; 4 wins

Scaring the Train : horror short story : 1996
An Intimate Knowledge of the Night : horror novel : 1996 W
Beckoning Nightframe : horror short story : 1997
His Own, The Star Alphecca : sf short story : 1997
The Ichneumon and the Dormeuse : sf short story : 1997
Jenny Come to Play : horror short story : 1998 W
The View in Nancy's Window : sf short story : 2000
Antique Futures: The Best of Terry Dowling : Convenors' Award : 2000 W
Blackwater Days : horror novel : 2001
Schizm: Mysterious Journey : Convenors' Award : 2002
The Lagan Fishers : fantasy short story : 2002
Toother : horror short story : 2008
Rynemonn : Peter McNamara Convenors' Award : 2008 W

Doyle, Aidan   — 1 nomination

Inksucker : young adult short story : 2011

Dozois, Gardner   — 1 nomination

The New Space Opera 2 [GD & Jonathan Strahan,
eds.] : anthology : 2010

Duffy, Brendan   — 2 nominations; 2 wins

Louder Echo : sf short story : 2004 W
Come to Daddy : sf short story : 2005 W

Dugan, Grace   — 1 nomination

The Silver Road : fantasy novel : 2007

Dyer, Thoraiya   — 2 nominations; 1 win

Night Heron's Curse : fantasy short story : 2009
Yowie : fantasy short story : 2011 W (tie)

Earle, J M   — 1 nomination

Ten Minutes of Midnight : horror short story : 1998

Eaton, Anthony   — 4 nominations; 1 win

The Darkness : fantasy novel : 2001
Nightpeople : fantasy novel : 2006
Nightpeople : young adult novel : 2006
Skyfall : young adult novel : 2008 W

Edwards, Luke   — 1 nomination

Ock Von Fiend : children's short fiction : 2008

Egan, Greg   — 10 nominations; 4 wins

Distress : sf novel : 1996 W
Luminous : sf short story : 1996 W
Mister Volition : sf short story : 1996
Wang's Carpets : sf short story : 1996
Diaspora : sf novel : 1998
Reasons to be Cheerful : sf short story : 1998
Oceanic : sf short story : 1999
Luminous : Convenors' Award : 1999
Teranesia : sf novel : 2000 W (refused)
Oceanic : collection : 2010 W

Elliott, Will   — 2 nominations; 2 wins

The Pilo Family Circus : horror novel : 2007 W (tie)
The Pilo Family Circus : Golden Aurealis novel : 2007 W

Ettler, Justine   — 1 nomination

The River Ophelia : horror novel : 1996

Fallon, Jennifer   — 2 nominations

Medalon : fantasy novel : 2001
The Gods of Amyrantha : fantasy novel : 2008

Farr, Russell B.   — 1 nomination; 1 win

Magic Dirt: The Best of Sean Williams [by Sean
Williams
, edited by RBF] : collection : 2009 W

Farrer, Matthew   — 1 nomination

Tales from the True Desert : fantasy short story : 2002

Feinberg, Anna   — 1 nomination

The Witch in the Lake : young adult novel : 2002

Fienberg, Anna   — 6 nominations; 1 win

Tashi and the Haunted House [by AF & Kim Gamble] : children's short fiction : 2003 W
Tashi and the Royal Tomb [by AF & Barbara Fienberg,
illustrated by Kim Gamble] : children's short fiction : 2004
There Was Once a Boy Called Tashi [by AF, Barbara
Fienberg
& Kim Gamble, illus3] : children's short fiction : 2005
Tashi and the Mixed Up Monster [by AF & Barbara
Fienberg
] : children's short fiction : 2008
Tashi and the Phoenix [AF, Barbara Fienberg
& Kim Gamble] : children's illustrated work/picture book : 2009
Tashi and the Golem [AF, illustrated by Kim Gamble] : children's illustrated work/picture book : 2010

Fienberg, Barbara   — 4 nominations

Tashi and the Royal Tomb [by Anna Fienberg
& BF, illustrated by Kim Gamble] : children's short fiction : 2004
There Was Once a Boy Called Tashi [by Anna Fienberg,
BF & Kim Gamble, illus3] : children's short fiction : 2005
Tashi and the Mixed Up Monster [by Anna Fienberg
& BF] : children's short fiction : 2008
Tashi and the Phoenix [Anna Fienberg, BF &
Kim Gamble] : children's illustrated work/picture book : 2009

Fischer, Jason   — 1 nomination

After the World: Gravesend : horror novel : 2011

Flanagan, John   — 3 nominations

Ranger's Apprentice, The Ruins of Gorlan : children's long fiction : 2005
Oakleaf Bearers : children's novel : 2007
Ranger's Apprentice #9: Halt's Peril : children's fiction (told primary through words) : 2011

Flinthart, Dirk   — 4 nominations

The Red Priest's Homecoming : fantasy short story : 2006
The Red Priest's Homecoming : young adult short story : 2006
This Is Not My Story : young adult short story : 2009
One Story, No Refunds : young adult short story : 2011

Forsyth, Kate   — 9 nominations; 5 wins

Dragonclaw: Book One of The Witches of Eileanan : fantasy novel : 1998
The Cursed Towers : fantasy novel : 2000
The Starthorn Tree : young adult novel : 2003
The Butterfly in Amber : children's long fiction : 2008 W
The Cat's Eye Shell : children's long fiction : 2008 W
The Herb of Grace : children's long fiction : 2008 W
The Lightning Bolt : children's long fiction : 2008 W
The Silver Horse : children's long fiction : 2008 W
The Puzzle Ring : young adult novel : 2010

Frahm, Leanne   — 3 nominations; 1 win

Entropy : horror short story : 1996
Borderline : sf short story : 1997 W
Skein Dogs : sf short story : 2006

Franklin, Bob   — 2 nominations

Take the Free Tour : horror short story : 2011
Under Stones : collection : 2011

Freeman, Pamela   — 1 nomination; 1 win

Victor's Challenge [PF, illustrated by Kim Gamble] : children's illustrated work/picture book : 2010 W

French, Jackie   — 2 nominations; 1 win

Caf‚ on Callisto : children's short fiction : 2002 W
Flesh & Blood : young adult novel : 2005

Gadd, Nick   — 1 nomination

Ghostlines : horror novel : 2009

Gamble, Kim   — 6 nominations; 2 wins

Tashi and the Haunted House [by Anna Fienberg
& KG] : children's short fiction : 2003 W
Tashi and the Royal Tomb [by Anna Fienberg
& Barbara Fienberg, illustrated by KG] : children's short fiction : 2004
There Was Once a Boy Called Tashi [by Anna Fienberg,
Barbara Fienberg & KG, illus3] : children's short fiction : 2005
Tashi and the Phoenix [Anna Fienberg, Barbara
Fienberg
& KG] : children's illustrated work/picture book : 2009
Tashi and the Golem [Anna Fienberg, illustrated
by KG] : children's illustrated work/picture book : 2010
Victor's Challenge [Pamela Freeman, illustrated
by KG] : children's illustrated work/picture book : 2010 W

Gardner, Sheryl   — 1 nomination

The Peppercorn Tree : young adult short story : 1998

Geddes, Jeremy   — 1 nomination

The Mystery of Eilean Mor [by Gary Crew & JG] : children's short fiction : 2006

Giles, Stephen M.   — 1 nomination

The Vulture of Sommerset : children's fiction (told primary through words) : 2011

Gillespie, Bruce   — 1 nomination

SF Commentary : Convenors' Award : 2001

Gleitzman, Morris   — 1 nomination

Worm Story : children's long fiction : 2006

Godwin, Jane   — 1 nomination; 1 win

The True Story of Mary Who Wanted to Stand on Her Head : children's short fiction : 2007 W (tie)

Golds, Cassandra   — 2 nominations

Claire de Lune : children's long fiction : 2005
The Museum of Mary Child : young adult novel : 2010

Goodman, Alison M.   — 4 nominations; 2 wins

Singing the Dogstar Blues : young adult novel : 1999 W
Singing the Dogstar Blues : sf novel : 1999
The Two Pearls of Wisdom : young adult novel : 2009
The Two Pearls of Wisdom : fantasy novel : 2009 W

Gordon, Gug   — 1 nomination

Haggis MacGregor and the Night of the Skull [by Jen
Storer
& GG] : children's fiction (told primary through words) : 2011

Green, Christopher   — 3 nominations; 1 win

Father's Kill : fantasy short story : 2010 W (tie)
Having Faith : horror short story : 2010
A Hundredth Name : sf short story : 2010

Greenberg, Nicki   — 1 nomination

Shakespeare's Hamlet : illustrated book/graphic novel : 2011

Greenwood, Kerry   — 2 nominations; 1 win

The Broken Wheel : young adult novel : 1997 W (tie)
Jetsam : fantasy short story : 1999

Gregory, Chris   — 1 nomination

Jackie Chan : fantasy short story : 1998

Grey, Edwina   — 1 nomination; 1 win

Prismatic : horror novel : 2007 W (tie)

Haines, Paul   — 7 nominations; 3 wins

The Gift of Hindsight : fantasy short story : 2005
The Last Days of Kali Yuga : horror short story : 2005 W
Doof, Doof, Doof : horror story : 2006
Slices of Life -- A Spot of Liver : horror short story : 2010 W (tie)
Wives : horror short story : 2010 W (tie)
Slice of Life : collection : 2010
Her Gallant Needs : horror short story : 2011

Hallett, Dan   — 1 nomination

Five Wounds: An Illustrated Novel [Jonathan Walker
& DH] : illustrated book/graphic novel : 2011

Hang, Le   — 1 nomination

The River of Dreams : fantasy short story : 1998

Hannett, L. L.   — 1 nomination; 1 win

The February Dragon [by LLH & Angela Slatter] : fantasy short story : 2011 W (tie)

Harland, Richard   — 12 nominations; 6 wins

The Dark Edge : horror novel : 1998
The Dark Edge : sf novel : 1998
Ferren and the Angel : young adult novel : 2001
The Black Crusade : Golden Aurealis novel : 2005 W
The Black Crusade : horror novel : 2005 W
The Border : horror short story : 2005
Catabolic Magic : fantasy short story : 2005 W (tie)
Sassycat: The Night of the Dead : children's long fiction : 2006
The Greater Death of Saito Saku : fantasy short story : 2006 W (tie)
Special Perceptions : horror short story : 2008
Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown [RH, illustrated
by Laura Peterson] : children's illustrated work/picture book : 2009 W
The Fear : horror short story : 2011 W

Harris, Christine   — 3 nominations; 1 win

Foreign Devils : horror novel : 2000 W
Omega : young adult novel : 2001
Hairy Legs : children's short fiction : 2002

Hartnett, Sonya   — 4 nominations; 2 wins

Thursday's Child : young adult novel : 2001 W
Surrender : fantasy novel : 2006
The Midnight Zoo : young adult novel : 2011
The Boy and the Toy [SH & Lucia Masciullo] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011 W

Harwood, John   — 1 nomination; 1 win

The S‚ance : horror novel : 2009 W

Hawke, Roseanne   — 1 nomination

Wolfchild : children's short fiction : 2004

Haynes, Simon   — 2 nominations; 1 win

Sleight of Hand : horror short story : 2002 W
Hal Spacejock: No Free Lunch : sf novel : 2009

Healey, Karen   — 1 nomination; 1 win

Guardian of the Dead : young adult novel : 2011 W

Hearn, Lian   — 3 nominations; 1 win

Grass for His Pillow : fantasy novel : 2004
Brilliance of the Moon : fantasy novel : 2005
Heaven's Net Is Wide : fantasy novel : 2008 W

Heath, Jack   — 1 nomination

Remote Control : sf novel : 2008

Higgins, Simon   — 1 nomination

Moonshadow, Eye of the Beast : children's novel : 2009

Holohan, Amanda   — 1 nomination

The King's Fool : young adult novel : 2007

Hood, Robert   — 4 nominations

That Old Black Graffiti : horror short story : 2001
Rotten Times : horror short story : 2002
Creeping in Reptile Flesh : collection : 2009
Wasting Matilda : horror short story : 2011

H”st, Andrea K   — 1 nomination

The Silence of Medair : fantasy novel : 2011

Hunt, Julie   — 1 nomination

Precious Little [JH, Sue Moss & Gaye
Chapman
] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Hunt, Steve   — 1 nomination

The Cloudchasers [SH & David Richardson] : illustrated book/graphic novel : 2009

Hunt, Steven   — 1 nomination

The Cloudchasers [David Richardson & SH] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Ikin, Van   — 1 nomination

Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction [by
Russell Blackford, VI & Sean McMullen] : Convenors' Award : 2000

Ireland, Julie   — 1 nomination

Hanging by a Thread : young adult short story : 1998

Irvine, Ian   — 3 nominations

A Shadow on the Glass : fantasy novel : 1999
Terminator Gene : sf novel : 2004
Thorn Castle, Giant's Lair, Black Crypt, Wizardry Crag [II, illustrated
by David Cornish] : children's illustrated work/picture book : 2009

Irwin, Stephen M.   — 1 nomination

The Dead Path : horror novel : 2010

Isle, Sue   — 4 nominations; 1 win

The Woman of Endor : fantasy short story : 2002 W
Amy's Stars : horror short story : 2004
Amy's Stars : sf short story : 2004
Paper Dragons : young adult short story : 2010

Jablon, Marianne S.   — 1 nomination; 1 win

Wings of Fire [Jonathan Strahan & MSJ, eds.] : anthology : 2011 W

Jacobson, Lisa   — 1 nomination

The Language of Trees : fantasy short story : 2000

Jamieson, Trent   — 6 nominations; 2 wins

Slow and Ache : sf short story : 2006 W
Cracks : young adult short story : 2009 W
Day Boy : horror short story : 2009
Delivery : sf short story : 2009
Death Most Definite : horror novel : 2011
Death Most Definite : fantasy novel : 2011

Jay, Shannah   — 1 nomination

The Price of Wisdom : fantasy novel : 1997

Jinks, Catherine   — 4 nominations; 1 win

Witch Bank : young adult novel : 1996
Eye to Eye : young adult novel : 1998 W (tie)
Eglantine : children's long fiction : 2003
Eustace : children's long fiction : 2004

Jurevicius, Nathan   — 1 nomination; 1 win

Scarygirl : illustrated book/graphic novel : 2010 W

Katz, Louise   — 2 nominations; 2 wins

The Other Face of Janus : young adult novel : 2002 W
Weavers of Twilight : fantasy short story : 2005 W (tie)

Kelleher, Victor   — 7 nominations; 1 win

Firedancer : young adult novel : 1997
Into the Dark : young adult novel : 2000
Into the Dark : horror novel : 2000
The Ivory Trail : young adult novel : 2000
The Ivory Trail : horror novel : 2000
Born of the Sea : horror novel : 2004 W
The Magic Violin [by VK & Stephen Michael King] : children's short fiction : 2007

Kelso, Sylvia   — 2 nominations

Amberlight : fantasy novel : 2009
The Moving Water : fantasy novel : 2008

Kempshall, Peter   — 1 nomination

Scenes from the Second Storey [Amanda Pillar
& PK, eds.] : anthology : 2011

Kennett, Rick   — 2 nominations

Whispers [by RK & Paul Collins] : horror short story : 2002
The Dark and What It Said : horror short story : 2008

Kenworthy, Christopher   — 1 nomination

The Fruits of Habit : fantasy short story : 2001

Kewley, Jodie   — 1 nomination

Nicholas Afalling : fantasy short story : 1998

Kidd, Paul   — 1 nomination

Mus of Kerbridge : fantasy novel : 1996

King, Stephen Michael   — 1 nomination

The Magic Violin [by Victor Kelleher & SMK] : children's short fiction : 2007

Kiuru, Inari   — 1 nomination

Magpie [Luke Davies & IK] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Kowalski, David   — 2 nominations; 2 wins

The Company of the Dead : Golden Aurealis novel : 2008 W
The Company of the Dead : sf novel : 2008 W

Krasnostein, Alisa   — 2 nominations

New Ceres Night [AK & Tehani Wessely, eds.] : anthology : 2010
Sprawl : anthology : 2011

Kwaymullina, Ezekiel, Ambelin and Blaze   — 1 nomination

Curly and the Fent [Sally Morgan & EAaBK] : children's illustrated work/picture book : 2009

Lake, David J.   — 1 nomination; 1 win

The Truth About Weena : sf short story : 1999 W

Lanagan, Margo   — 18 nominations; 5 wins

The Boy Who Didn't Yearn : fantasy short story : 2001
The Boy Who Didn't Yearn : young adult short story : 2001
Midsummer Mission : young adult short story : 2001
The Queen's Notice : young adult short story : 2001 W
White Time : sf short story : 2001
White Time : young adult short story : 2001
White Time : Convenors' Award : 2001
Rite of Spring : young adult short story : 2005
Singing My Sister Down : young adult short story : 2005 W
Singing My Sister Down : Golden Aurealis short story : 2005 W
Baby Jane : young adult short story : 2007
A Feather in the Breast of God : young adult short story : 2007
A Fine Magic : fantasy short story : 2007 W
Forever Upward : young adult short story : 2007
Winkie : horror short story : 2007
Tender Morsels : fantasy novel : 2009
The Fifth Star in the Southern Cross : sf short story : 2009
A Thousand Flowers : young adult short story : 2011 W

Landelius, Kaia   — 1 nomination

Nine Times [by KL & Tansy Rayner Roberts] : young adult short story : 2011

Larbalestier, Justine   — 3 nominations

The Battle of the Sexes in Science Fiction : Peter McNamara Convenors' Award : 2003
Magic or Madness : young adult novel : 2006
Magic Lessons : young adult novel : 2007

Larke, Glenda   — 6 nominations

The Aware : fantasy novel : 2004
Tainted : fantasy novel : 2005
Heart of the Mirage : fantasy novel : 2007
Song of the Shiver Barrens : fantasy novel : 2008
The Last Stormlord : fantasy novel : 2010
Stormlord Rising : fantasy novel : 2011

Lawson, Chris   — 3 nominations; 1 win

Chinese Rooms : sf short story : 2000
Written in Blood : sf short story : 2000 W
Hieronymous Boche : horror short story : 2007

Livings, Martin   — 3 nominations

Sigmund Freud & the Feral Freeway : sf short story : 2004
Carnies : horror novel : 2007
Lollo : horror short story : 2011

Love, Penelope   — 2 nominations

Whitey : sf short story : 2008
Border Crossing : sf short story : 2011

Love, Rosaleen   — 2 nominations; 1 win

Real Men : sf short story : 1999
Once Giants Roamed the Earth : fantasy short story : 2006 W (tie)

Lucashenko, Melissa   — 1 nomination

Killing Darcy : young adult novel : 1999

Luckett, Dave   — 6 nominations; 2 wins

The Wizard and Me : young adult short story : 1997
A Dark Winter : fantasy novel : 1999 W (tie)
A Dark Winter : young adult novel : 1999
A Dark Journey/A Dark Victory : fantasy novel : 2000
A Dark Victory : young adult novel : 2000 W
Rhianna and the Dogs of Iron : children's long fiction : 2003

MacCormack, Patricia   — 1 nomination

The Bloom of Decay : horror short story : 1997

MacLean, Kevin   — 1 nomination

Eye of the Beholder : young adult short story : 2009

MacLeod, Doug   — 1 nomination

The Life of a Teenage Body-Snatcher : young adult novel : 2011

Maloney, Geoffrey   — 6 nominations; 1 win

The Embargo Traders : sf short story : 1997
The World According to Kipling (A Plain Tale from the Hills) : fantasy short story : 2001 W
Nor of Human. : Convenors' Award : 2002
The Imperfect Instantaneous People Mover : sf short story : 2003
Bush of Ghosts : sf short story : 2005
Peter McNamara Convenors' Award : 2005

Marchetta, Melina   — 1 nomination; 1 win

Finnikin of the Rock : young adult novel : 2009 W

Maric, Karen   — 1 nomination

The Last Deflowerer : fantasy short story : 2009

Marillier, Juliet   — 9 nominations; 3 wins

Daughter of the Forest : fantasy novel : 2000
Son of the Shadows : fantasy novel : 2001 W
Child of the Prophecy : fantasy novel : 2002
Blade of Fortriu : fantasy novel : 2006 W
Wildwood Dancing : fantasy novel : 2007 W
Wildwood Dancing : young adult novel : 2007
Cybele's Secret : young adult novel : 2008
Heir to Sevenwaters : fantasy novel : 2009
Heart's Blood : fantasy novel : 2011

Marquardt, Michelle   — 2 nominations

Blue Silence : sf novel : 2003
The Year's Best Australian Fantasy and Science Fiction, Fourth Annual Volume
[Bill Congreve & MM, eds.] : anthology : 2009

Marsden, John   — 4 nominations

The Third Day, the Frost : young adult novel : 1996
The Night Is for Hunting : young adult novel : 1999
The Night Is for Hunting : sf novel : 1999
Peter McNamara Convenors' Award : 2005

Masciullo, Lucia   — 1 nomination; 1 win

The Boy and the Toy [Sonya Hartnett & LM] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011 W

Mason, Sophie   — 1 nomination

Cold Iron : fantasy novel : 1999

Massin, Kain   — 1 nomination

Escape from Stalingrad : horror short story : 2000

Masson, Sophie   — 6 nominations; 1 win

The Green Prince : young adult novel : 2001
The Hand of Glory : young adult novel : 2003 W
Snow, Fire, Sword : fantasy novel : 2005
Snow, Fire, Sword : children's long fiction : 2005
Peter McNamara Convenors' Award : 2005
Thomas Trew and the Island of Ghosts : children's novel : 2009

Masterton, Andrew   — 1 nomination

The Letter Girl : sf novel : 2000

Matthews, Robbie   — 2 nominations; 1 win

Peter McNamara Convenors' Award : 2003 W
Johnny Phillips, Werewolf Detective : collection : 2010

McAllister, Peter   — 1 nomination

Cosmonaut : sf novel : 2002

McArthur, Maxine   — 1 nomination; 1 win

Less Than Human : sf novel : 2005 W

McBean, Brett   — 1 nomination

The Mother : horror novel : 2007

McBride, Marc   — 4 nominations; 2 wins

The Deltora Quest [by Emily Rodda & MM] : Convenors' Award : 2002 W (tie)
Old Ridley [by Gary Crew & MM] : children's short fiction : 2003
World of Monsters : children's short fiction : 2008 W (tie)
Secrets of Deltora [Emily Rodda & MM] : illustrated book/graphic novel : 2010

McCann, A. L.   — 1 nomination; 1 win

The White Body of Evening : horror novel : 2003 W

McConnochie, Mardi   — 1 nomination; 1 win

Melissa Queen of Evil : children's novel : 2007 W

McDermott, Kirstyn   — 3 nominations; 2 wins

Smile for Me : horror short story : 2002 (hon.men.)
Painlessness : horror short story : 2009 W
Madigan Mine : horror novel : 2011 W

McGahan, Andrew   — 2 nominations; 1 win

Underground : sf novel : 2007
Wonders of a Godless World : sf novel : 2010 W

McGuiness, Dan   — 1 nomination

Pilot and Huxley : children's illustrated work/picture book : 2010

McHugh, Ian   — 4 nominations; 1 win

Bitter Dreams : horror short story : 2009
Once a Month, On a Sunday : fantasy short story : 2010 W (tie)
Once a Month, on a Sunday : young adult short story : 2010
Interloper : sf short story : 2011

McKenna, Claire   — 1 nomination

What the Tide Brings : horror short story : 2003

McKenzie, Chuck   — 1 nomination

Eight-Beat Bar : horror story : 2006

McKiernan, Andrew J.   — 2 nominations

The Message : horror short story : 2010
All the Clowns in Clowntown : fantasy short story : 2011

McMahon, Chris   — 3 nominations

Within Twilight : sf short story : 2003
Within Twilight : horror short story : 2003
The Eyes of Erebus : sf short story : 2008

McMullen, Sean   — 10 nominations; 3 wins

Mirrorsun Rising : sf novel : 1996
The Centurion's Empire : sf novel : 1999 W
Queen of Soulmates : fantasy short story : 1999
The MUP Encyclopaedia of Australian Science Fiction & Fantasy [by Paul
Collins
, SM & Steven Paulsen, ed.] : Convenors' Award : 1999
Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction [by
Russell Blackford, Van Ikin & SM] : Convenors' Award : 2000
The Miocene Arrow : sf novel : 2001 W
Eyes of the Calculor : sf novel : 2002
Voyage of the Shadowmoon : fantasy novel : 2004
Walk to the Full Moon : sf short story : 2003 W
Voidfarer : fantasy novel : 2007

McNamara, Peter   — 1 nomination; 1 win

Convenors' Award : 2002 W (tie)

McRobbie, David   — 1 nomination

Mum, Me, and the 19th C : young adult novel : 2003

McSkimming, Geoffrey   — 1 nomination

Cairo Jim and the Alabastron of Forgotten Gods : fantasy novel : 1997

Mellor, Greg   — 1 nomination

Defence of the Realm : sf short story : 2010

Merrick, Helen   — 1 nomination; 1 win

Peter McNamara Convenors' Award : 2011 W

Millard, Glenda   — 1 nomination

A Small Free Kiss in the Dark : young adult novel : 2010

Miller, Karen   — 2 nominations

The Innocent Mage : fantasy novel : 2006
The Riven Kingdom : fantasy novel : 2009

Mills, K. E.   — 1 nomination

Witches Incorporated : fantasy novel : 2010

Moloney, James   — 1 nomination

The Pipe : young adult short story : 1997

Morgan, Sally   — 1 nomination

Curly and the Fent [SM & Ezekiel, Ambelin and Blaze
Kwaymullina
] : children's illustrated work/picture book : 2009

Moss, Sue   — 1 nomination

Precious Little [Julie Hunt, SM & Gaye
Chapman
] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Murray, Kirsty   — 1 nomination

Market Blues : children's long fiction : 2002

Mutard, Bruce   — 1 nomination

The Silence : illustrated book/graphic novel : 2010

Neilsen, Philip   — 1 nomination

Rock and Roll Has to Die : horror short story : 1996

Nix, Garth   — 16 nominations; 9 wins

Sabriel : young adult novel : 1996 W (tie)
Sabriel : fantasy novel : 1996 W
Shade's Children : young adult novel : 1998
Lirael : young adult novel : 2002
Lirael : fantasy novel : 2002
Lightning Bringer : young adult short story : 2002
Abhorsen : fantasy novel : 2004 W
Abhorsen : young adult novel : 2004 W (tie)
The Keys to the Kingdom, Book 1: Mister Monday : children's long fiction : 2004 W
Hope Chest : fantasy short story : 2004
The Keys to the Kingdom, Book 3: Drowned Wednesday : children's long fiction : 2006 W
Nicholas Sayre and the Creature in the Case : Golden Aurealis short story : 2006 W
Nicholas Sayre and the Creature in the Case : young adult short story : 2006 W
Bad Luck, Trouble, Death and Vampire Sex : young adult short story : 2008
Holly and Iron : young adult short story : 2008
Sir Hereward and Mister Fitz Go to War Again : fantasy short story : 2008 W

no award   — 8 nominations; 6 wins

young adult short story : 1996 W
horror novel : 1997 W
horror novel : 1999
young adult short story : 1999
young adult short story : 2000 W
young adult short story : 2003 W
fantasy short story : 2003 W
young adult short story : 2004 W

Odgers, Sally   — 1 nomination; 1 win

Candle Iron : children's long fiction : 2002 W

O'Hara, Tracey   — 1 nomination

Night's Cold Kiss : horror novel : 2010

O'Neill, Anthony   — 1 nomination

The Lamplighter : horror novel : 2004

Orman, Kate   — 6 nominations; 1 win

Set Piece : sf novel : 1996
The New Adventures: Walking to Babylon : sf novel : 1999
Doctor Who: Unnatural History [by Jonathan Blum
& KO] : sf novel : 2000
The Bicycle Net : sf short story : 2000
Blue Box : sf novel : 2004
Fallen Gods [by Jonathan Blum & KO] : sf novel : 2004 W

Parisi, Susan   — 1 nomination; 1 win

Blood of Dreams : horror novel : 2008 W

Parry, Glyn   — 1 nomination

Dawn Chorus : horror short story : 1999

Paulos, Jason   — 1 nomination

EEEK!: Weird Australian Tales of Suspense : illustrated book/graphic novel : 2011

Paulsen, Steven   — 1 nomination

The MUP Encyclopaedia of Australian Science Fiction & Fantasy [by Paul
Collins
, Sean McMullen & SP, ed.] : Convenors' Award : 1999

Payne, Francis   — 1 nomination; 1 win

Olympia : horror short story : 1996 W

Peek, Ben   — 2 nominations

Dr Who (or the day I learned to love Tom Baker) : horror short story : 2005
Black Betty : horror short story : 2008

Pennicott, Josephine   — 1 nomination

Fire in the Shell : horror novel : 2005

Peterson, Laura   — 1 nomination; 1 win

Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown [Richard
Harland
, illustrated by LP] : children's illustrated work/picture book : 2009 W

Pham, Hoa   — 1 nomination

Vixen : fantasy novel : 2001

Pillar, Amanda   — 1 nomination

Scenes from the Second Storey [AP & Peter Kempshall,
eds.] : anthology : 2011

Prior, Natalie Jane   — 4 nominations; 1 win

Fireworks and Darkness : young adult novel : 2003
Lily Quench and the Treasure of Mote Ely : children's long fiction : 2003
Lily Quench and the Lighthouse of Skellig Mor : children's short fiction : 2004 W
Lily Quench and the Magicians' Pyramid : children's short fiction : 2004

Pryor, Michael   — 6 nominations

The Mask of Caliban : young adult novel : 1997
Australian Visions : sf short story : 1999
Sewercide : horror short story : 2001
Blaze of Glory : fantasy novel : 2007
Heart of Gold : fantasy novel : 2008
Heart of Gold : young adult novel : 2008

Randall, Justin   — 1 nomination; 1 win

Changing Ways Book 1 : illustrated book/graphic novel : 2011 W

Resnick, Mike   — 1 nomination

Soulmates [by MR & Lezli Robyn] : sf short story : 2010

Richards, Tim   — 1 nomination

Our Swimmer : fantasy short story : 1997

Richardson, David   — 2 nominations

The Cloudchasers [Steve Hunt & DR] : illustrated book/graphic novel : 2009
The Cloudchasers [DR & Steven Hunt] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Robert, Tansy Rayner   — 1 nomination

Relentless Adaptations : sf short story : 2011

Roberts, Tansy Rayner   — 5 nominations; 1 win

Fleshy : sf short story : 2009
Life Us : young adult short story : 2010
Siren Beat : fantasy short story : 2010
Power and Majesty : fantasy novel : 2011 W
Nine Times [by Kaia Landelius & TRR] : young adult short story : 2011

Robson, Barbara   — 1 nomination

Absolution : sf short story : 2005

Robyn, Lezli   — 1 nomination

Soulmates [by Mike Resnick & LR] : sf short story : 2010

Rodda, Emily   — 4 nominations; 2 wins

The Deltora Quest [by ER & Marc McBride] : Convenors' Award : 2002 W (tie)
The Key to Rondo : children's long fiction : 2008
The Wizard of Rondo : children's novel : 2009 W
Secrets of Deltora [ER & Marc McBride] : illustrated book/graphic novel : 2010

Rogers, Cameron   — 3 nominations

The Music of Razors : horror novel : 2002
The Music of Razors : young adult novel : 2002
The Music of Razors : fantasy novel : 2002

Rogers, Gregory   — 2 nominations

The Boy, The Bear, The Baron, The Bard : children's short fiction : 2005
The Hero of Little Street : children's illustrated work/picture book : 2010

Rogers-Davidson, Sally   — 1 nomination

Spare Parts : sf novel : 2000

Rolfe, Tracey   — 1 nomination

Cast Off : young adult short story : 2008

Rosca, Madeleine   — 1 nomination

Hollow Fields : illustrated book/graphic novel : 2010

Routley, Jane   — 3 nominations; 2 wins

Fire Angels : fantasy novel : 1999 W (tie)
To Avalon : fantasy short story : 1999
Aramaya : fantasy novel : 2000 W

Rubenstein, Gillian   — 1 nomination

B'ku, B'ku : young adult short story : 1997

Rubinstein, Gillian   — 1 nomination

Terra-Farma : young adult novel : 2002

Russon, Penni   — 1 nomination

Undine : young adult novel : 2005

Scott-Bernard, P.   — 1 nomination

Deadly Sister Love : horror novel : 2000

Selling, Kim   — 1 nomination

Peter McNamara Convenors' Award : 2003

Shepherd, Joel   — 1 nomination

Crossover : sf novel : 2002

Shillitoe, Tony   — 2 nominations

The Last Wizard : fantasy novel : 1996
Blood : fantasy novel : 2003

Slatter, Angela   — 7 nominations; 2 wins

The Angel Wood : fantasy short story : 2008
Dresses, Three : fantasy short story : 2009
Words : fantasy short story : 2010
The February Dragon [by L. L. Hannett & AS] : fantasy short story : 2011 W (tie)
Sister, Sister : fantasy short story : 2011
The Girl with No Hands : collection : 2011 W
Sourdough and Other Stories : collection : 2011

Smee, Lilla   — 1 nomination

Peter McNamara Convenors' Award : 2003

Smith, Petrina   — 1 nomination

Angel Thing : fantasy short story : 1996

Sparks, Cat   — 10 nominations; 5 wins

Peter McNamara Convenors' Award : 2003
Peter McNamara Convenors' Award : 2005 W
Home by the Sea : sf short story : 2005
Macciato Lane : horror story : 2006
Arctica : sf short story : 2008
Hollywood Roadkill : sf short story : 2008 W
Hollywood Roadkill : Golden Aurealis short story : 2008 W
A Lady of Adestan : fantasy short story : 2008
Sammarynda Deep : fantasy short story : 2009 W
Seventeen : young adult short story : 2010 W

Spudvilas, Anne   — 2 nominations; 1 win

Woolvs in the Sitee [by Margaret Wild & AS] : children's short fiction : 2007 W (tie)
Night School [Isobelle Carmody & AS] : children's fiction (told primarily through pictures) : 2011

Starke, Ruth   — 1 nomination; 1 win

The Twist in the Tale : young adult short story : 1998 W

Stephens, Michael   — 1 nomination

Blat Magic : children's long fiction : 2002

Sterns, Aaron   — 1 nomination

The Third Rail : horror short story : 1999

Stevenson, Keith   — 1 nomination

X6 : anthology : 2010

Stewart, Briony   — 1 nomination; 1 win

Kumiko and the Dragon : children's short fiction : 2008 W (tie)

Stolarczyk, John T.   — 1 nomination

Sail On, Sail On : fantasy short story : 1996

Stone, Grant   — 1 nomination; 1 win

Peter McNamara Convenors' Award : 2006 W

Storer, Jen   — 2 nominations

Tensy Farlow and the Home for Mislaid Children : children's novel : 2010
Haggis MacGregor and the Night of the Skull [by JS & Gug
Gordon
] : children's fiction (told primary through words) : 2011

Strahan, Jonathan   — 6 nominations; 3 wins

Eclipse Two : anthology : 2010
The Starry Rift : anthology : 2009 W
Eclipse Three : anthology : 2010 W
The New Space Opera 2 [Gardner Dozois & JS,
eds.] : anthology : 2010
Godlike Machines : anthology : 2011
Wings of Fire [JS & Marianne S. Jablon, eds.] : anthology : 2011 W

Strasser, Dirk   — 2 nominations

Equinox: The Second Book of Ascension : fantasy novel : 1997
The Skerricks of Truth : sf short story : 2002

Sussex, Lucy   — 9 nominations; 2 wins

Black Ice : fantasy novel : 1998
Merlusine : sf short story : 1998
Merlusine : fantasy short story : 1998 W
The Queen of Erewhon : sf short story : 2000
The Queen of Erewhon : fantasy short story : 2000
Absolute Uncertainty : sf short story : 2002
La Sentinelle : fantasy short story : 2004 W
The Revenant : fantasy short story : 2007
Something Better than Death : fantasy short story : 2010

Tambour, Anna   — 2 nominations; 1 win

See Here, See There : fantasy short story : 2007
The Jeweller of Second-Hand Roe : horror short story : 2008 W

Tan, Shaun   — 5 nominations; 5 wins

The Rabbits : Convenors' Award : 1999 W
The Lost Thing : Convenors' Award : 2001 W (tie)
The Arrival : Golden Aurealis short story : 2007 W
The Arrival : young adult short story : 2007 W
Tales from Outer Suburbia : illustrated book/graphic novel : 2009 W

Tanner, Lian   — 1 nomination; 1 win

The Keepers : children's fiction (told primary through words) : 2011 W

Taylor, K. J.   — 1 nomination

The Dark Griffin : fantasy novel : 2010

Taylor, Keith   — 2 nominations

At the Edge of the Sea : young adult short story : 1997
The Bath-house : fantasy short story : 1999

Thompson, Colin   — 2 nominations; 1 win

How To Live Forever : children's long fiction : 2005 W
The Floods Family Files : illustrated book/graphic novel : 2009

Thornton, Alinta   — 1 nomination

Kathleen, Furnished with Bees : horror short story : 2005

Tom, Emma   — 1 nomination

Dead Set : horror novel : 1998

Triffitt, Lyn   — 1 nomination

The Memory of Breathing : sf short story : 2006

Tulloch, Richard   — 1 nomination

Twisted Tales [RT, illustrated by Terry Denton] : children's illustrated work/picture book : 2009

Valentine, James   — 1 nomination

Jumpman Rule 2 : children's long fiction : 2004

Venugoban, Alison   — 2 nominations

Funeral Rights : horror short story : 2000
Happy Birthday to Me : horror short story : 2002

Vittachi, Nury   — 1 nomination

Twighlight in the Land of Nowhen : children's novel : 2007

Walker, Jonathan   — 1 nomination

Five Wounds: An Illustrated Novel [JW & Dan Hallett] : illustrated book/graphic novel : 2011

Wang, Gabrielle   — 3 nominations; 2 wins

In the Garden of Empress Cassia : children's long fiction : 2003 W
The Pearl of Tiger Bay : children's long fiction : 2005
A Ghost in My Suitcase : children's novel : 2010 W

Ward, Kyla   — 1 nomination

Kijin Tea : horror short story : 2004

Warren, Kaaron   — 12 nominations; 1 win

The Blue Stream : fantasy short story : 1996
Skin Holes : horror short story : 1996
The Hanging People : horror short story : 1997
The Glass Woman : horror short story : 1999
A Positive : horror short story : 1999 W
The Left Behind : fantasy short story : 2001
The Speaker of Heaven : fantasy short story : 2002
State of Oblivion : sf short story : 2004
Dead Sea Fruit : horror short story : 2007
Woman Train : horror short story : 2007
Slights : horror novel : 2010
Dead Sea Fruit : collection : 2011

Watts, Julie   — 1 nomination

The Art of Graeme Base [JW, illustrated by Graeme
Base
] : illustrated book/graphic novel : 2009

Webb, Janeen   — 7 nominations; 1 win

Death at the Blue Elephant : fantasy short story : 1998
Niagara Falling [by JW & Jack Dann] : sf short story : 1998 W
Dreaming Down-Under [Jack Dann & JW, eds.] : Convenors' Award : 1999
Incident on Woolfe Street : fantasy short story : 2000
Sailing to Atlantis : children's long fiction : 2002 (hon.men.)
The Silken Road to Samarkand : young adult novel : 2004
Blake's Angel : horror short story : 2004

Wessely, Tehani   — 1 nomination

New Ceres Night [Alisa Krasnostein & TW, eds.] : anthology : 2010

Westerfeld, Scott   — 7 nominations; 2 wins

Midnighters, Book One: The Secret Hour : young adult novel : 2005 W
Peeps : young adult novel : 2006
Uglies : young adult novel : 2006
The Last Days : young adult novel : 2007
Extras : young adult novel : 2008
Leviathan : young adult novel : 2010 W
Behemoth : young adult novel : 2011

Westwood, Kim   — 4 nominations; 1 win

Oracle : horror short story : 2003 W
Terning tha Weel : sf short story : 2006
The Daughters of Moab : sf novel : 2009
Nightship : fantasy short story : 2009

White, Jen   — 1 nomination

An Ordinary Boy : young adult short story : 2011

Whitmore, Andrew   — 2 nominations

The Other Side of Paradise : fantasy short story : 1996
The Ark of Dreams : children's short fiction : 2002 (hon.men.)

Wild, Margaret   — 1 nomination; 1 win

Woolvs in the Sitee [by MW & Anne Spudvilas] : children's short fiction : 2007 W (tie)

Wilkins, Kim   — 9 nominations; 4 wins

The Infernal : fantasy novel : 1998 W
The Infernal : horror novel : 1998 W
The Resurrectionists : horror novel : 2001 W
Angel of Ruin : horror novel : 2002 W
The Autumn Castle : horror novel : 2004
Giants of the Frost : fantasy novel : 2005
Giants of the Frost : horror novel : 2005
Peter McNamara Convenors' Award : 2005
Fantastica: The Sunken Kingdom series : children's novel : 2007

Wilkinson, Carole   — 4 nominations; 1 win

Dragonkeeper : young adult novel : 2004 W (tie)
Dragonkeeper : children's long fiction : 2004
Dragon Moon : children's long fiction : 2008
Dragon Dawn : children's novel : 2009

Williams, Sean   — 26 nominations; 8 wins

The Unknown Soldier [by SW & Shane Dix] : sf novel : 1996
A Map of the Mines of Barnath : sf short story : 1996
Metal Fatigue : sf novel : 1997 W
Passing the Bone : horror short story : 1997 W
The Freezing of Sarah : horror short story : 1998
The Resurrected Man : sf novel : 1999
Atrax [by SW & Simon Brown] : horror short story : 2000 W
Evergence 2: The Dying Light [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2001
The Land Itself : sf short story : 2001
The Dark Imbalance [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2002 W
The Stone Mage and the Sea : fantasy novel : 2002
Echoes of Earth [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2003
The Storm Weaver and the Sand : fantasy novel : 2003 W
Orphans of Earth [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2004
The Crooked Letter : fantasy novel : 2005 W
Heirs of Earth [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2005
Geodesica: Ascent [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2006
Geodesica: Descent [by SW & Shane Dix] : sf novel : 2007
The Seventh Letter : sf short story : 2007 W
Saturn Returns : sf novel : 2008
The Changeling : young adult novel : 2009
The Changeling [and] The Dust Devils : children's novel : 2009
Earth Ascendant : sf novel : 2009
Magic Dirt: The Best of Sean Williams [by SW, edited by Russell
B. Farr
] : collection : 2009 W
The Astropolis: The Grand Conjunction : sf novel : 2010
Scarecrow : young adult novel : 2010

Williams, Tess   — 2 nominations

Map of Power : sf novel : 1997
Sea as Mirror : sf novel : 2001

Wollman, Steven   — 1 nomination; 1 win

Dreamwalker [by Isobelle Carmody, illustrated
by SW] : young adult short story : 2002 W

Wood, Rocky   — 1 nomination

Horrors: Great Stories of Fear and Their Creators [RW & Glenn
Chadbourne
] : illustrated book/graphic novel : 2011

Woolman, Steven   — 1 nomination; 1 win

Beneath the Surface [by Gary Crew & SW] : children's short fiction : 2005 W

Young, Marty   — 1 nomination

Macabre: A Journey Through Australia's Darkest Fears [Angela
Challis
& MY, eds.] : anthology : 2011

Zurbo, Matt   — 1 nomination

Hot Nights, Cool Dragons : young adult novel : 2005
Copyright 2000-2011 by Mark R. Kelly and Locus Publications. All rights reserved