Aurealis Awards Winners by Category
Aurealis Awards

About

Winners—
By Year
By Category

Winners and
Nominations—
Complete List by Nominee
Records and Tallies

Judges List

• Results by Year:

Jump down to:
GOLDEN AUREALIS SHORT STORY | GOLDEN AUREALIS NOVEL | GOLDEN AUREALIS SHORT STORY | GOLDEN AUREALIS NOVEL | GOLDEN AUREALIS SHORT STORY | GOLDEN AUREALIS NOVEL | GOLDEN AUREALIS SHORT STORY | SF NOVEL | SF SHORT STORY | FANTASY NOVEL | FANTASY SHORT STORY | HORROR NOVEL | HORROR SHORT STORY | ANTHOLOGY | COLLECTION | ILLUSTRATED BOOK/GRAPHIC NOVEL | YOUNG ADULT NOVEL | YOUNG ADULT SHORT STORY | CHILDREN'S LONG FICTION/NOVEL | CHILDREN'S SHORT FICTION | CHILDREN'S ILLUSTRATED WORK/PICTURE BOOK | CONVENORS' AWARD
 
GOLDEN AUREALIS SHORT STORY
2008 "Hollywood Roadkill", Cat Sparks
 
GOLDEN AUREALIS NOVEL
2008 The Company of the Dead, David Kowalski
2007 The Pilo Family Circus, Will Elliott
 
GOLDEN AUREALIS SHORT STORY
2007 The Arrival, Shaun Tan
 
GOLDEN AUREALIS NOVEL
2006 Alyzon Whitestarr, Isobelle Carmody
 
GOLDEN AUREALIS SHORT STORY
2006 "Nicholas Sayre and the Creature in the Case", Garth Nix
 
GOLDEN AUREALIS NOVEL
2005 The Black Crusade, Richard Harland
 
GOLDEN AUREALIS SHORT STORY
2005 "Singing My Sister Down", Margo Lanagan
 
SF NOVEL
2011 Transformation Space, Marianne de Pierres
2010 Wonders of a Godless World, Andrew McGahan
2009 Time Machines Repaired While-U-Wait, K. A. Bedford
2008 The Company of the Dead, David Kowalski
2007 K-Machines, Damien Broderick
2006 Eclipse, K. A. Bedford
2005 Less Than Human, Maxine McArthur
2004 Fallen Gods, Jonathan Blum & Kate Orman
2003 Transcension, Damien Broderick
2002 The Dark Imbalance, Sean Williams & Shane Dix
2001 The Miocene Arrow, Sean McMullen
2000 Teranesia, Greg Egan
1999 The Centurion's Empire, Sean McMullen
1998 The White Abacus, Damien Broderick
1997 Metal Fatigue, Sean Williams
1996 Distress, Greg Egan
 
SF SHORT STORY
2011 "The Heart of a Mouse", K. J. Bishop
2010 "Clockwork, Patchwork and Ravens", Peter M. Ball
2009 "The Empire", Simon Brown
2008 "Hollywood Roadkill", Cat Sparks
2007 "The Seventh Letter", Sean Williams
2006 "Slow and Ache", Trent Jamieson
2005 "Come to Daddy", Brendan Duffy
2004 "Louder Echo", Brendan Duffy
2003 "Walk to the Full Moon", Sean McMullen
2002 "The Weatherboard Spaceship", Adam Browne
2001 "Infinite Monkey", Damien Broderick
2000 "Written in Blood", Chris Lawson
1999 "The Truth About Weena", David J. Lake
1998 "Niagara Falling", Janeen Webb & Jack Dann
1997 "Borderline", Leanne Frahm
1996 "Luminous", Greg Egan
 
FANTASY NOVEL
2011 Power and Majesty, Tansy Rayner Roberts
2010 The Magician's Apprentice, Trudi Canavan
2009 The Two Pearls of Wisdom, Alison Goodman
2008 Heaven's Net Is Wide, Lian Hearn
2007 Wildwood Dancing, Juliet Marillier
2006 Blade of Fortriu, Juliet Marillier
2005 The Crooked Letter, Sean Williams
2004 Abhorsen, Garth Nix
2003 The Storm Weaver and the Sand, Sean Williams
2002 The Wounded Hawk, Sara Douglass
2001 Son of the Shadows, Juliet Marillier
2000 Aramaya, Jane Routley
1999 Fire Angels, Jane Routley
(tie) A Dark Winter, Dave Luckett
1998 The Infernal, Kim Wilkins
1997 Enchanter and Starman: The Axis Trilogy, Sara Douglass
(tie) The Memory Cathedral, Jack Dann
1996 Sabriel, Garth Nix
 
FANTASY SHORT STORY
2011 "Yowie", Thoraiya Dyer
(tie) "The February Dragon", L. L. Hannett & Angela Slatter
2010 "Father's Kill", Christopher Green
(tie) "Once a Month, On a Sunday", Ian McHugh
2009 "Sammarynda Deep", Cat Sparks
2008 "Sir Hereward and Mister Fitz Go to War Again", Garth Nix
2007 "A Fine Magic", Margo Lanagan
2006 "The Greater Death of Saito Saku", Richard Harland
(tie) "Once Giants Roamed the Earth", Rosaleen Love
2005 "Catabolic Magic", Richard Harland
(tie) "Weavers of Twilight", Louise Katz
2004 "La Sentinelle", Lucy Sussex
2003 no award
2002 "The Woman of Endor", Sue Isle
2001 "The World According to Kipling (A Plain Tale from the Hills)", Geoffrey Maloney
2000 "Whispers of the Mist Children", Trudi Canavan
1999 "A Walk-On Part in the War", Stephen Dedman
1998 "Merlusine", Lucy Sussex
1997 "The Sword of God", Russell Blackford
1996 "Harvest Bay", Karen Attard
 
HORROR NOVEL
2011 Madigan Mine, Kirstyn McDermott
2010 Red Queen, Honey Brown
2009 The S‚ance, John Harwood
2008 Blood of Dreams, Susan Parisi
2007 Prismatic, Edwina Grey
(tie) The Pilo Family Circus, Will Elliott
2005 The Black Crusade, Richard Harland
2004 Born of the Sea, Victor Kelleher
2003 The White Body of Evening, A. L. McCann
2002 Angel of Ruin, Kim Wilkins
2001 The Resurrectionists, Kim Wilkins
2000 Foreign Devils, Christine Harris
1998 The Infernal, Kim Wilkins
1997 no award
1996 An Intimate Knowledge of the Night, Terry Dowling
 
HORROR SHORT STORY
2011 "The Fear", Richard Harland
2010 "Slices of Life -- A Spot of Liver", Paul Haines
(tie) "Wives", Paul Haines
2009 "Painlessness", Kirstyn McDermott
2008 "The Jeweller of Second-Hand Roe", Anna Tambour
2007 "Dead of Winter", Stephen Dedman
2006 "Paterfamilias", Lee Battersby
2005 "The Last Days of Kali Yuga", Paul Haines
2004 "Love is a Stone", Simon Brown
2003 "Oracle", Kim Westwood
2002 "Sleight of Hand", Simon Haynes
2001 "The First and Final Game", Deborah Biancotti
2000 "Atrax", Sean Williams & Simon Brown
1999 "A Positive", Kaaron Warren
1998 "Jenny Come to Play", Terry Dowling
1997 "Passing the Bone", Sean Williams
1996 Olympia, Francis Payne
 
ANTHOLOGY
2011 Wings of Fire, Jonathan Strahan & Marianne S. Jablon, eds.
2010 Eclipse Three, Jonathan Strahan, ed.
2009 The Starry Rift, Jonathan Strahan, ed.
 
COLLECTION
2011 The Girl with No Hands, Angela Slatter
2010 Oceanic, Greg Egan
2009 Magic Dirt: The Best of Sean Williams, Sean Williams, edited by Russell B. Farr
 
ILLUSTRATED BOOK/GRAPHIC NOVEL
2011 Changing Ways Book 1, Justin Randall
2010 Scarygirl, Nathan Jurevicius
2009 Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan
 
YOUNG ADULT NOVEL
2011 Guardian of the Dead, Karen Healey
2010 Leviathan, Scott Westerfeld
2009 Finnikin of the Rock, Melina Marchetta
2008 Skyfall, Anthony Eaton
2007 Monster Blood Tattoo: Book One, Foundling, D. M. Cornish
2006 Alyzon Whitestarr, Isobelle Carmody
2005 Midnighters, Book One: The Secret Hour, Scott Westerfeld
2004 Abhorsen, Garth Nix
(tie) Dragonkeeper, Carole Wilkinson
2003 The Hand of Glory, Sophie Masson
2002 The Other Face of Janus, Louise Katz
2001 Thursday's Child, Sonya Hartnett
2000 A Dark Victory, Dave Luckett
1999 Singing the Dogstar Blues, Alison Goodman
1998 Greylands, Isobelle Carmody
(tie) Eye to Eye, Catherine Jinks
1997 Mirror, Mirror, Hillary Bell
(tie) The Broken Wheel, Kerry Greenwood
1996 Sabriel, Garth Nix
(tie) Deucalion, Brian Caswell
 
YOUNG ADULT SHORT STORY
2011 "A Thousand Flowers", Margo Lanagan
2010 "Seventeen", Cat Sparks
2009 "Cracks", Trent Jamieson
2008 "A Scar for Leida", Deborah Biancotti
2007 The Arrival, Shaun Tan
2006 "Nicholas Sayre and the Creature in the Case", Garth Nix
2005 "Singing My Sister Down", Margo Lanagan
2004 no award
2003 no award
2002 Dreamwalker, Isobelle Carmody, illustrated by Steven Wollman
2001 "The Queen's Notice", Margo Lanagan
2000 no award
1998 "The Twist in the Tale", Ruth Starke
1997 "Green Monkey Dreams", Isobelle Carmody
1996 no award
 
CHILDREN'S LONG FICTION/NOVEL
2011 The Keepers, Lian Tanner
2010 A Ghost in My Suitcase, Gabrielle Wang
2009 The Wizard of Rondo, Emily Rodda
2008 The Cat's Eye Shell, Kate Forsyth
2008 The Lightning Bolt, Kate Forsyth
2008 The Butterfly in Amber, Kate Forsyth
2008 The Herb of Grace, Kate Forsyth
2008 The Silver Horse, Kate Forsyth
2007 Melissa Queen of Evil, Mardi McConnochie
2006 The Keys to the Kingdom, Book 3: Drowned Wednesday, Garth Nix
2005 How To Live Forever, Colin Thompson
2004 The Keys to the Kingdom, Book 1: Mister Monday, Garth Nix
2003 In the Garden of Empress Cassia, Gabrielle Wang
2002 Candle Iron, Sally Odgers
 
CHILDREN'S SHORT FICTION
2008 Kumiko and the Dragon, Briony Stewart
(tie) World of Monsters, Marc McBride
2007 Woolvs in the Sitee, Margaret Wild & Anne Spudvilas
(tie) The True Story of Mary Who Wanted to Stand on Her Head, Jane Godwin
2006 Piccolo & Annabel 2: The Disastrous Party, Stephen Axelsen
2005 Beneath the Surface, Gary Crew & Steven Woolman
2004 Lily Quench and the Lighthouse of Skellig Mor, Natalie Jane Prior
2003 Tashi and the Haunted House, Anna Fienberg & Kim Gamble
2002 Caf‚ on Callisto, Jackie French
 
CHILDREN'S ILLUSTRATED WORK/PICTURE BOOK
2011 The Boy and the Toy, Sonya Hartnett & Lucia Masciullo
2010 Victor's Challenge, Pamela Freeman, illustrated by Kim Gamble
2009 Escape!, Under Siege, Race to the Ruins, The Heavy Crown, Richard Harland, illustrated by Laura Peterson
 
CONVENORS' AWARD
2011 Helen Merrick
2009 Jack Dann
2008 Rynemonn, Terry Dowling
2006 Grant Stone
2005 Cat Sparks
2003 Robbie Matthews (for his important contribution to local genre publishing both with the Canberra Speculative Fiction Guild and Andromeda Spaceways Inflight Magazine)
2002 Peter McNamara (for his outstanding contribution to speculative fiction)
(tie) Emily Rodda & Marc McBride (for The Deltora Quest series and The Deltora Book of Monsters (Scholastic))
2001 The Lost Thing, Shaun Tan
(tie) Spinouts Bronze, Paul Collins & Meredith Costain, eds.
2000 Antique Futures: The Best of Terry Dowling, Terry Dowling
1999 Artwork in The Rabbits, Shaun Tan
Copyright 2000-2011 by Mark R. Kelly and Locus Publications. All rights reserved