Aurora Awards Winners by Category
Aurora Awards

About

Winners—
By Year
By Category

Winners and
Nominations—
Complete List by Nominee
Records and Tallies


• Results by Year:

Jump down to:
LONG-FORM WORK IN ENGLISH | LONG-FORM WORK IN FRENCH | SHORT-FORM WORK IN ENGLISH | SHORT-FORM WORK IN FRENCH | OTHER WORK IN ENGLISH | OTHER WORK IN FRENCH | GRAPHIC NOVEL IN ENGLISH | POEM/SONG IN ENGLISH | ARTISTIC ACHIEVEMENT | FAN ACHIEVEMENT (PUBLICATION) | FAN ACHIEVEMENT | FAN ACHIEVEMENT (ORGANIZATIONAL) | FAN ACHIEVEMENT (OTHER) | LIFETIME ACHIEVEMENT
 
LONG-FORM WORK IN ENGLISH
2011 WWW: Watch, Robert J. Sawyer
2010 WWW: Wake, Robert J. Sawyer
2009 Marseguro, Edward Willett
2008 The New Moon's Arms, Nalo Hopkinson
2007 Children of Chaos, Dave Duncan
2006 Cagebird, Karin Lowachee
2005 Wolf Pack, Edo van Belkom
2004 Blind Lake, Robert Charles Wilson
2003 Permanence, Karl Schroeder
2002 In the Company of Others, Julie E. Czerneda
2001 The Snow Queen, Eileen Kernaghan
2000 Flashforward, Robert J. Sawyer
1999 Darwinia, Robert Charles Wilson
1998 Black Wine, Candas Jane Dorsey
1997 Starplex, Robert J. Sawyer
1996 The Terminal Experiment, Robert J. Sawyer
1995 Virtual Light, William Gibson
1994 Nobody's Son, Sean Stewart
1993 Passion Play, Sean Stewart
1992 Golden Fleece, Robert J. Sawyer
1991 Tigana, Guy Gavriel Kay
1990 West of January, Dave Duncan
1989 Mona Lisa Overdrive, William Gibson
1988 Jack the Giant Killer, Charles de Lint
1987 The Wandering Fire, Guy Gavriel Kay
1986 no award
1985 Songs from the Drowned Lands (Journey to Apriloth), Eileen Kernaghan
1983 no award
1982 A Judgment of Dragons, Phyllis Gotlieb
 
LONG-FORM WORK IN FRENCH
2010 Suprématie, Laurent McAllister
2009 Les vents de Tammerlan, MichŐle Laframboise
2008 CimetiŐre du musée, Diane Boudreau
2007 Reine de Mémoire 4. La Princesse de Vengeance, Élisabeth Vonarburg
2006 Alégracia et le Serpent d'Argent, Dominic Bellavance
2005 Les Mémoires de l'Arc, MichŐle Laframboise
2004 Phaos, Alain Bergeron
2003 Le Revenant de Fomalhaut, Jean-Louis Trudel
 
SHORT-FORM WORK IN ENGLISH
2011 "The Burden of Fire", Hayden Trenholm
2010 "Pawns Dreaming of Roses", Eileen Bell
2009 "Ringing in the Changes in Okotoks, Alberta", Randy McCharles
2008 "Like Water in the Desert", Hayden Trenholm
2007 "Biding Time", Robert J. Sawyer
2006 "Transubstantiation", Derwin Mak
2005 "When the Morning Stars Sang Together", Isaac Szpindel
2004 "Scream Angel", Douglas Smith
2003 "Ineluctable", Robert J. Sawyer
2002 "Left Foot on a Blind Man", Julie E. Czerneda
2001 "Surrendering the Blade", Marcie Tentchoff
2000 "Stream of Consciousness", Robert J. Sawyer
1999 "Hockey's Night in Canada", Edo van Belkom
1998 "Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream", James Alan Gardner
1997 "Peking Man", Robert J. Sawyer
1996 "The Perseids", Robert Charles Wilson
1995 "The Fragrance of Orchids", Sally McBride
1994 "Just Like Old Times", Robert J. Sawyer
1993 "The Toy Mill", David Nickle & Karl Schroeder
1992 "Breaking Ball", Michael Skeet
(tie) "A Niche", Peter Watts
1991 "Muffin Explains Teleology to the World at Large", James Alan Gardner
1990 "Carpe Diem", Eileen Kernaghan
1989 "Sleeping in a Box", Candas Jane Dorsey
1988 "And Who Is Joah?", Tanya Huff
1986 no award
 
SHORT-FORM WORK IN FRENCH
2010 "Ors blancs", Alain Bergeron
2009 "Le Dôme de Saint-Macaire", Jean-Louis Trudel
2008 "Sur la plage des épaves", Laurent MacAllister
2007 "Le regard du trilobite", Mario Tessier
2006 "Montréal: trois uchronies", Alain Ducharme
2005 "Ceux qui ne comptent pas", MichŐle Laframboise
2004 "La Course de Kathryn", Élisabeth Vonarburg
2003 "La Guerre sans temps", Sylvie Bérard
 
OTHER WORK IN ENGLISH
2011 The Dragon and the Stars, Derwin Mak & Eric Choi
2010 Women of the Apocalypse, Eileen Bell, Roxanne Felix, Billie Milholland & Ryan McFadden, eds.
2009 Neo-Opsis, Karl Johanson, ed.
2008 Under Cover of Darkness, Julie E. Czerneda & Jana Paniccia, eds.
2007 Neo-Opsis, Karl Johanson, ed.
2006 Tesseracts Nine, Nalo Hopkinson & Geoff Ryman, eds.
2005 Relativity: Essays and Stories, Robert J. Sawyer
2004 Space Inc., Julie E. Czerneda, ed.
2003 Edo van Belkom (for editing Be VERY Afraid!)
2002 Rescue Heroes Cycle II: "Underwater Nightmare", Isaac Szpindel
2001 "Science Fiction: The Play", David Widdicombe
2000 Northern Frights 5, Don Hutchison, ed.
1999 Arrowdreams: An Anthology of Alternate Canadas, Mark Shainblum & John Dupuis, eds.
1998 Northern Frights 4, Don Hutchison, ed.
1997 On Spec
1996 ReBoot
1995 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1994 Prisoners of Gravity
1993 Tesseracts4, Michael Skeet & Lorna Toolies, eds.
1992 Prisoners of Gravity
1991 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1990 On Spec, Copper Pig Writers' Society
1989 Gary Truscott
 
OTHER WORK IN FRENCH
2010 Solaris, Joel Champetier, ed.
2009 Solaris, Joël Champetier, ed.
2008 no nominations
2007 "Aux origines des petits hommes verts", Jean-Louis Trudel
2006 Solaris, Joël Champetier, ed.
2004 Solaris, Joël Champetier
 
GRAPHIC NOVEL IN ENGLISH
2011 Goblins, Tarol Hunt
 
POEM/SONG IN ENGLISH
2011 "The ABCs of the End of the World", Carolyn Clink
 
ARTISTIC ACHIEVEMENT
2011 Erik Mohr
2010 Dan O'Driscoll
2009 Lar deSouza
2008 Lar deSouza
2007 Martin Springett
2006 Lar deSouza
2005 Martin Springett
2004 Jean-Pierre Normand
2003 Mel Vavaroutsos
2002 James Beveridge
2001 Jean-Pierre Normand
2000 Larry Stewart
1999 Jean-Pierre Normand
1998 Jean-Pierre Normand
1997 Jean-Pierre Normand
1996 Jean-Pierre Normand
1995 Tim Hammell (for On Spec, SF Chronicle)
1994 Robert Pasternak
1993 Lynne Taylor Fahnestalk, Cover of MSZ; On Spec
1992 Martin Springett
1991 Lynne Taylor Fahnestalk, Cover of On Spec Fall 1990
 
FAN ACHIEVEMENT (PUBLICATION)
2010 WCFSAZine, Richard Graeme Cameron
2009 The Original Universe, Jeff Boman, ed.
2008 no award
2007 Brins d'Éternité, Guillaume Voisine, ed.
2006 The Royal Swiss Navy Gazette, Garth Spencer, ed.
2005 Opuntia, Dale Speirs, ed.
2004 Made In Canada Newsletter, Don Bassie, ed.
2003 Made In Canada Newsletter, Don Bassie, ed.
2002 Voyageur, Karen Bennett & Sharon Lowachee
2001 Voyageur, Karen Bennett
2000 Voyageur, Karen Bennett
1999 Warp, Lynda Pelley
1998 Warp Factor, Chris Chartier
1997 Sol Rising, Theresa Wojtasiewicz
1996 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1995 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1994 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1993 Under the Ozone Hole, Karl Johanson & John Herbert
1992 Sol Rising, Larry Hancock
1991 Neology, Catherine Girczyc
1990 MLR, Michael Skeet
1989 MLR, Michael Skeet
 
FAN ACHIEVEMENT
1988 Michael Skeet
1987 Élisabeth Vonarburg
1986 Garth Spencer
 
FAN ACHIEVEMENT (ORGANIZATIONAL)
2010 David Hayman
2009 Randy McCharles
2008 Penny Lipman
2007 Cathy Palmer-Lister
2006 Barbara Schofield
2005 Brian Upward
2004 Martin Miller
2003 Georgina Miles
2002 Peter Johnson
2001 R. Graeme Cameron
2000 Bernard Reischl
1999 Ann Methe
1998 Peter Halasz
1997 Yvonne Penney
1996 Jean-Louis Trudel
1995 Cath Jackel
1994 Lloyd Penney
1993 Adam Charlesworth (for Noncon 15)
1992 John Mansfield
1991 Dave Panchyk
1990 Alberta Speculative Fiction Assn.
1989 Paul Valcour
 
FAN ACHIEVEMENT (OTHER)
2010 Roy Badgerow
2009 Joan Sherman
2008 The Voyageur, Paul Bobbit, ed.
2007 Fractale-Framboise (http://www.fractale-framboise.com/), Éric Gauthier, Christian Sauvé & Laurine Spehner
2006 Urban Tapestry
2005 Karen Linsley
2004 Eric Layman
2003 Jason Taniguchi
2002 Alex von Thorn
2001 Donna McMahon
2000 Made In Canada, Don Bassie, ed.
1999 Janet L. Hetherington
1998 Larry Stewart
1997 Lloyd Penney
1996 Larry Stewart
1995 Catherine Donahue Girczyc
1994 Jean-Louis Trudel (for promotion of Canadian SF)
1993 Louise Hypher
1992 Horizons SF, David W. New
1991 "Ask Mr. Science", Al Betz
1990 Robert Runté
1989 NCF Guide to Canadian SF, Robert Runté
 
LIFETIME ACHIEVEMENT
2008 Dennis Mullin
1987 Michael Coney
1986 Judith Merril
1983 Judith Merril
1982 Phyllis Gotlieb
1981 Susan Wood
1980 A. E. van Vogt
Copyright 2000-2011 by Mark R. Kelly and Locus Publications. All rights reserved