Clarke Nominees List
Arthur C. Clarke Award

About

Winners—
By Year

Winners and
Nominations—
Complete List by Nominee
Records and Tallies

Judges List

• Results by Year:

Anthony, Patricia   — 1 nomination

Happy Policeman : shortlist : 1996

Atwood, Margaret   — 1 nomination; 1 win

The Handmaid's Tale : winner : 1987 W

Banks, Iain M.   — 1 nomination

Use of Weapons : shortlist : 1991

Barnes, John   — 3 nominations

A Million Open Doors : shortlist : 1994
Mother of Storms : shortlist : 1995
Earth Made of Glass : shortlist : 1999

Baxter, Stephen   — 7 nominations

Raft : shortlist : 1992
The Time Ships : shortlist : 1996
Voyage : shortlist : 1997
Titan : shortlist : 1998
Time: Manifold 1 : shortlist : 2000
Coalescent : shortlist : 2004
The H-Bomb Girl : shortlist : 2008

Bear, Greg   — 2 nominations

Eon : shortlist : 1987
Darwin's Children : shortlist : 2004

Beukes, Lauren   — 1 nomination; 1 win

Zoo City : winner : 2011 W

Bishop, Michael   — 2 nominations

Ancient of Days : shortlist : 1988
Philip K. Dick Is Dead, Alas : shortlist : 1989

Brin, David   — 1 nomination

Kil'n People : shortlist : 2003

Butler, Octavia E.   — 1 nomination

Parable of the Talents : shortlist : 2001

Cadigan, Pat   — 2 nominations; 2 wins

Synners : winner : 1992 W
Fools : winner : 1995 W

Carroll, Jonathan   — 1 nomination

A Child Across the Sky : runner-up : 1990/2

Courtenay Grimwood, Jon   — 2 nominations

Pashazade: The First Arabesk : shortlist : 2002
End of the World Blues : shortlist : 2007

Crowley, John   — 1 nomination

’gypt : shortlist : 1988

de Abaitua, Matthew   — 1 nomination

The Red Men : shortlist : 2008

Delacorte, Peter   — 1 nomination

Time on My Hands: A Novel with Photographs : shortlist : 1999

Delany, Samuel R.   — 1 nomination

Stars In My Pocket Like Grains of Sand : shortlist : 1987

Gentle, Mary   — 2 nominations

Rats and Gargoyles : runner-up : 1991/2
Ash: A Secret History : shortlist : 2001

Ghosh, Amitav   — 1 nomination; 1 win

The Calcutta Chromosome : winner : 1997 W

Gibson, William   — 1 nomination

Pattern Recognition : shortlist : 2004

Goldstein, Lisa   — 1 nomination

A Mask for the General : shortlist : 1990/3 (tie)

Goonan, Kathleen Ann   — 1 nomination

The Bones of Time : shortlist : 2000

Grant, Richard   — 1 nomination

Rumours of Spring : shortlist : 1989/3

Greenland, Colin   — 1 nomination; 1 win

Take Back Plenty : winner : 1991 W

Griffith, Nicola   — 1 nomination

Ammonite : shortlist : 1994

Grimwood, Ken   — 1 nomination

Replay : shortlist : 1988

Hall, Sarah   — 1 nomination

The Carhullan Army : shortlist : 2008

Hall, Steven   — 1 nomination

The Raw Shark Texts : shortlist : 2008

Hamilton, Peter F.   — 1 nomination

Fallen Dragon : shortlist : 2002

Hand, Elizabeth   — 1 nomination

Glimmering : shortlist : 1998

Harrison, M. John   — 2 nominations; 1 win

Light : shortlist : 2003
Nova Swing : winner : 2007 W

Ishiguro, Kazuo   — 1 nomination

Never Let Me Go : shortlist : 2006

Jeter, K. W.   — 1 nomination

Farewell Horizontal : shortlist : 1991

Jones, Gwyneth   — 7 nominations; 1 win

Escape Plans : shortlist : 1987
Kairos : shortlist : 1989
White Queen : shortlist : 1992
North Wind : shortlist : 1995
Bold as Love : winner : 2002 W
Midnight Lamp : shortlist : 2004
Spirit: The Princess of Bois Dormant : shortlist : 2010

Kincaid, Paul   — 1 nomination; 1 win

honorary award : 2006 W

Lem, Stanislaw   — 1 nomination

Fiasco : runner-up : 1988/2

Lovegrove, James   — 1 nomination

Days : shortlist : 1998

MacLeod, Ian R.   — 1 nomination; 1 win

Song of Time : winner : 2009 W

MacLeod, Ken   — 5 nominations

The Star Fraction : runner-up : 1996/2
The Cassini Division : shortlist : 1999
Cosmonaut Keep : shortlist : 2001
Learning the World : shortlist : 2006
The Execution Channel : shortlist : 2008

McAuley, Paul J.   — 5 nominations; 1 win

Eternal Light : runner-up : 1992/2
Pasquale's Angel : shortlist : 1995
Fairyland : winner : 1996 W
The Secret of Life : shortlist : 2002
The Quiet War : shortlist : 2009

McDevitt, Jack   — 1 nomination

The Engines of God : shortlist : 1997

McDonald, Ian   — 4 nominations

Desolation Road : shortlist : 1990/3 (tie)
Hearts, Hands and Voices : shortlist : 1993/3 (tie)
River of Gods : shortlist : 2005
The Dervish House : shortlist : 2011

Mi‚ville, China   — 4 nominations; 3 wins

Perdido Street Station : winner : 2001 W
The Scar : shortlist : 2003
Iron Council : winner : 2005 W
The City & the City : winner : 2010 W

Millet, Lydia   — 1 nomination

Oh Pure and Radiant Heart : shortlist : 2007

Misha   — 1 nomination

Red Spider, White Web : shortlist : 1991

Mitchell, David   — 1 nomination

Cloud Atlas : shortlist : 2005

Moon, Elizabeth   — 1 nomination

Speed of Dark : shortlist : 2003

Morgan, Richard   — 2 nominations; 1 win

Market Forces : shortlist : 2005
Black Man : winner : 2008 W

Morris, Jan   — 1 nomination

Hav : shortlist : 2007

Morrow, James   — 1 nomination

Towing Jehovah : shortlist : 1995

Murphy, Pat   — 1 nomination

The City, Not Long After : shortlist : 1991

Ness, Patrick   — 1 nomination

Monsters of Men : shortlist : 2011

Niffenegger, Audrey   — 1 nomination

The Time Traveler's Wife : shortlist : 2005

Noon, Jeff   — 2 nominations; 1 win

Vurt : winner : 1994 W
Nymphomation : shortlist : 1998

Park, Paul   — 1 nomination

Soldiers of Paradise : shortlist : 1990

Piercy, Marge   — 1 nomination; 1 win

Body of Glass : winner : 1993 W

Pollack, Rachel   — 1 nomination; 1 win

Unquenchable Fire : winner : 1989 W

Powers, Richard   — 1 nomination

Generosity: An Enhancement : shortlist : 2011

Powers, Tim   — 1 nomination

Declare : shortlist : 2011

Priest, Christopher   — 3 nominations; 1 win

The Prestige : shortlist : 1996
The Extremes : shortlist : 1999
The Separation : winner : 2003 W

Resnick, Mike   — 1 nomination

Ivory : shortlist : 1990

Reynolds, Alastair   — 3 nominations

Revelation Space : shortlist : 2001
Pushing Ice : shortlist : 2006
House of Suns : shortlist : 2009

Roberts, Adam   — 3 nominations

Salt : shortlist : 2001
Gradisil : shortlist : 2007
Yellow Blue Tibia : shortlist : 2010

Roberts, Keith   — 1 nomination

Gr inne : shortlist : 1988

Robinson, Kim Stanley   — 5 nominations

The Memory of Whiteness : shortlist : 1987
Red Mars : runner-up : 1993/2
Blue Mars : shortlist : 1997
The Years of Rice and Salt : shortlist : 2003
Galileo's Dream : shortlist : 2010

Robson, Justina   — 2 nominations

Silver Screen : shortlist : 2000
Mappa Mundi : shortlist : 2002

Rusch, Kristine Kathryn   — 1 nomination

Alien Influences : shortlist : 1995

Russell, Mary Doria   — 1 nomination; 1 win

The Sparrow : winner : 1998 W

Russo, Richard Paul   — 2 nominations

Subterranean Gallery : shortlist : 1992
Destroying Angel : shortlist : 1993

Ryman, Geoff   — 2 nominations; 2 wins

The Child Garden : winner : 1990 W
Air : winner : 2006 W

Saint, H. F.   — 1 nomination

Memoirs of an Invisible Man : shortlist : 1988

Saxton, Josephine   — 1 nomination

Queen of the States : shortlist : 1987

Shaw, Bob   — 1 nomination

The Ragged Astronauts : runner-up : 1987/2

Shepard, Lucius   — 2 nominations

Green Eyes : shortlist : 1987
Life During Wartime : shortlist : 1989

Simmons, Dan   — 1 nomination

The Hyperion Cantos : shortlist : 1992

Sinclair, Alison   — 1 nomination

Cavalcade : shortlist : 1999

Stableford, Brian   — 2 nominations

The Empire of Fear : runner-up : 1989/2
Streaking : shortlist : 2007

Stephenson, Neal   — 6 nominations; 1 win

Snow Crash : shortlist : 1994
The Diamond Age : shortlist : 1996
Cryptonomicon : shortlist : 2000
Quicksilver : winner : 2004 W
The System of the World : shortlist : 2005
Anathem : shortlist : 2009

Sterling, Bruce   — 1 nomination; 1 win

Distraction : winner : 2000 W

Stross, Charles   — 1 nomination

Accelerando : shortlist : 2006

Sullivan, Tricia   — 3 nominations; 1 win

Dreaming in Smoke : winner : 1999 W
Maul : shortlist : 2004
Lightborn : shortlist : 2011

Swanwick, Michael   — 2 nominations

Stations of the Tide : shortlist : 1993
The Iron Dragon's Daughter : shortlist : 1994

Tepper, Sheri S.   — 3 nominations

Gibbon's Decline and Fall : shortlist : 1997
The Family Tree : shortlist : 1998
The Margarets : shortlist : 2009

Theroux, Marcel   — 1 nomination

Far North : shortlist : 2010

Thomas, Sue   — 1 nomination

Correspondence : shortlist : 1993/3 (tie)

Turner, George   — 1 nomination; 1 win

The Sea and Summer : winner : 1988 W

Tuttle, Lisa   — 1 nomination

Lost Futures : shortlist : 1993

Vinge, Vernor   — 1 nomination

A Deepness in the Sky : shortlist : 2000

Watson, Ian   — 1 nomination

Whores of Babylon : shortlist : 1989

Wernham, Mark   — 1 nomination

Martin Martin's on the Other Side : shortlist : 2009

Williams, Liz   — 1 nomination

Banner of Souls : shortlist : 2006

Willis, Connie   — 2 nominations

Doomsday Book : shortlist : 1993
Passage : shortlist : 2002

Wood, N. Lee   — 1 nomination

Looking for the Mahdi : shortlist : 1997

Wooding, Chris   — 1 nomination

Retribution Falls : shortlist : 2010

Zindell, David   — 2 nominations

Neverness : shortlist : 1990
The Broken God : shortlist : 1994
Copyright 2000-2011 by Mark R. Kelly and Locus Publications. All rights reserved