Crook Nominees List
Compton Crook/Stephen Tall Memorial Award

About

Winners—
By Year

Winners and
Nominations—
Complete List by Nominee


• Results by Year:

Abercrombie, Joe   — 1 nomination

The Blade Itself : 2008

Anderson, Taylor   — 1 nomination

Into the Storm : 2009

Anthony, Patricia   — 1 nomination

Cold Allies : 1994

Armstrong, Michael   — 1 nomination

After the Zap : 1988

Asaro, Catherine   — 1 nomination

Primary Inversion : 1996

Bacigalupi, Paolo   — 1 nomination; 1 win

The Windup Girl : 2010 W

Barant, D. D.   — 1 nomination

Dying Bites : 2010

Benford, Gregory   — 1 nomination

Chiller : 1994

Berg, Carol   — 1 nomination

Transformation : 2001

Blake, Katherine   — 1 nomination

The Interior Life : 1991

Bray, Patricia   — 1 nomination; 1 win

Devlin's Luck : 2003 W

Bujold, Lois McMaster   — 1 nomination

Shards of Honor : 1987

Bull, Emma   — 1 nomination

War for the Oaks : 1988

Burns, Stephen L.   — 1 nomination; 1 win

Flesh and Silver : 2000 W

Butcher, Jim   — 1 nomination

Storm Front : 2001

Carriger, Gail   — 1 nomination

Soulless : 2010

Chase, Robert R.   — 1 nomination

The Game of Fox and Lion : 1987

Collins, Nancy A.   — 1 nomination

Sunglasses After Dark : 1990

Cramer, John G.   — 1 nomination

Twistor : 1990

Durgin, Doranna   — 1 nomination; 1 win

Dun Lady's Jess : 1995 W

Edgerton, Teresa   — 1 nomination

Child of Saturn : 1990

Egan, Doris   — 1 nomination

The Gate of Ivory : 1990

Eshbach, Lloyd Arthur   — 1 nomination

The Land Beyond the Gate : 1985

Fancher, Jane   — 1 nomination

Groundties : 1992

Finch, Sheila   — 1 nomination; 1 win

Infinity's Web : 1986 W

Flynn, Michael F.   — 1 nomination; 1 win

In the Country of the Blind : 1991 W

Frankowski, Leo   — 1 nomination

The Cross-Time Engineer : 1987

Freireich, Valerie J.   — 1 nomination

Becoming Human : 1996

Friedman, C. S.   — 1 nomination

In Conquest Born : 1988

Garfinkle, Richard   — 1 nomination; 1 win

Celestial Matters : 1997 W

Gottlieb, Sherry   — 1 nomination

Love Bite : 1995

Gould, Steven   — 1 nomination

Jumper : 1993

Graham, Daniel, Jr.   — 1 nomination; 1 win

The Gatekeepers : 1996 W

Graham, Jo   — 1 nomination

Black Ships : 2009

Heald, Denise Lopes   — 1 nomination

Mistwalker : 1995

Henderson, Dan   — 1 nomination

Paradise : 1984

Hinz, Christopher   — 1 nomination; 1 win

Liege-Killer : 1988 W

Hobb, Robin   — 1 nomination

Assassin's Apprentice : 1996

Howard, Jonathan   — 1 nomination

Johannes Cabal the Necromancer : 2010

Jones, Tamara Siler   — 1 nomination; 1 win

Ghosts in the Snow : 2005 W

Kellogg, M. Bradley   — 1 nomination

A Rumor of Angels : 1984

Kingsbury, Donald   — 1 nomination; 1 win

Courtship Rite : 1983 W

Kirstein, Rosemary   — 1 nomination

The Steerswoman : 1990

Knapp, James   — 1 nomination; 1 win

State of Decay : 2011 W

Knight, E. E.   — 1 nomination; 1 win

Way of the Wolf : 2004 W

Kooistra, Jeffery D.   — 1 nomination

Dykstra's War : 2001

Landis, Geoffrey A.   — 1 nomination

Mars Crossing : 2001

Lisle, Holly   — 1 nomination; 1 win

Fire in the Mist : 1993 W

Lynch, Scott   — 1 nomination

The Lies of Locke Lamora : 2007

MacAvoy, R. A.   — 1 nomination

Tea with the Black Dragon : 1984

McDonald, Sandra   — 1 nomination

The Outback Stars : 2008

McLoughlin, John C.   — 1 nomination

The Helix and the Sword : 1984

Melko, Paul   — 1 nomination; 1 win

Singularity's Ring : 2009 W

Mitchell, Syne   — 1 nomination; 1 win

Murphy's Gambit : 2001 W

Moon, Elizabeth   — 1 nomination; 1 win

Sheepfarmer's Daughter : 1989 W

Morrison, Patricia K.   — 1 nomination

The Copper Crown : 1985

Novik, Naomi   — 1 nomination; 1 win

His Majesty's Dragon : 2007 W

Oliver, Jana G.   — 1 nomination

Sojourn : 2007

Palmatier, Joshua   — 1 nomination

The Skewed Throne : 2007

Palmer, David R.   — 1 nomination; 1 win

Emergence : 1985 W

Rawn, Melanie   — 1 nomination

Dragon Prince : 1989

Robertson, Pat   — 1 nomination

The End of the Age : 1996

Rosenblum, Mary   — 1 nomination; 1 win

The Drylands : 1994 W

Rothfuss, Patrick   — 1 nomination

The Name of the Wind : 2008

Rowley, Christopher B.   — 1 nomination; 1 win

The War for Eternity : 1984 W

Sagara, Michelle   — 1 nomination

Into the Dark Lands : 1992

Sakers, Don   — 1 nomination

The Leaves of October : 1989

Scott, Melissa   — 1 nomination

The Game Beyond : 1985

Severance, Carol   — 1 nomination; 1 win

Reefsong : 1992 W

Shearin, Lisa   — 1 nomination

Magic Lost, Trouble Found : 2008

Sherman, Josepha   — 1 nomination; 1 win

The Shining Falcon : 1990 W

Simmons, Wm. Mark   — 1 nomination

In the Net of Dreams : 1991

Snyder, Maria V.   — 1 nomination; 1 win

Poison Study : 2006 W

Spencer, Wen   — 1 nomination; 1 win

Alien Taste : 2002 W

Stanton, Mary   — 1 nomination

The Heavenly Horse from the Outermost West : 1989

Stoddard, James   — 1 nomination; 1 win

The High House : 1999 W

Van Name, Mark L.   — 1 nomination; 1 win

One Jump Ahead : 2008 W

Waitman, Katie   — 1 nomination; 1 win

The Merro Tree : 1998 W

Waldrop, Howard   — 1 nomination

Them Bones : 1985

Walton, Jo   — 1 nomination

The King's Peace : 2001

Weeks, Brent   — 1 nomination

The Way of Shadows : 2009

Wells, Martha   — 1 nomination

The Element of Fire : 1994

Willett, John   — 1 nomination

Aubade for Gamelon : 1985

Wilson, Robert Charles   — 1 nomination

A Hidden Place : 1987

Wren, Thomas   — 1 nomination; 1 win

The Doomsday Effect : 1987 W

Zahn, Timothy   — 1 nomination

The Blackcollar : 1984
Copyright 2000-2011 by Mark R. Kelly and Locus Publications. All rights reserved