The Locus Index to Science Fiction: 1984-1998
Stories, Listed by Title
Previous -- Table-of-Contents
- The Dragon of Wantley Anonymous (pm)
- The Dragon on the Bookshelf Harlan Ellison & Robert Silverberg (ss)
- The Dragon on the Front Porch Sandra J. Lindow (pm)
- A Dragon on the Premises John P. Buentello (ss)
- The Dragon Over Hackensack Richard L. Wexelblat (pm)
- Dragon Path James Rada, Jr. (ss)
- Dragon Pax Timothy Zahn (nv)
- Dragon Pearl Alison Baird (ss)
- Dragon Plague Mildred Perkins (ss)
- Dragon Poem Eleanor Arnason (pm)
- Dragon Prince, Melanie Rawn Carolyn Cushman (br)
- Dragon Rain Lela E. Buis (ss)
- The Dragon Reborn, Robert Jordan Carolyn Cushman (br)
- Dragon Reserve, Home Eight Diana Wynne Jones (nv)
- Dragon Scales Eric Tanafon (ss)
- The Dragon Seed Kate Wilhelm (ss)
- Dragon Skin W. Gregory Stewart (pm)
- Dragon Slayer Carey Daniels & Stephanie Randolph (vi)
- The Dragon Slayer Garry D. Kilworth (ss)
- Dragon Slayers Academy: The New Kid at School, Kate McMullan Carolyn Cushman (br)
- Dragon Sleeping, Craig Gardner Carolyn Cushman (br)
- Dragon Song Michael Moorcock (pm)
- Dragon Steel, Laurence Yep Deborah L. Notkin (br)
- Dragon Sunday Ruth Berman (vi)
- Dragon Sword and Wind Child, Noriko Ogiwara Carolyn Cushman (br)
- Dragon Tamer Suzanne Burgoyne (vi)
- The Dragon Tamers Edith Nesbit (ss)
- The Dragon Tattoo Karen Miller (ss)
- Dragon Tears, Dean R. Koontz Edward Bryant (br)
- Dragon Three Two Niner Peter L. Manly (ss)
- Dragon Time David R. Silas (ss)
- A Dragon to the Core Roger E. Moore (na)
- Dragon Touched Dave Smeds (nv)
- The Dragon Tunnel Penelope Lively (ss)
- Dragon War, Laurence Yep Carolyn Cushman (br)
- Dragon Wing, Margaret Weis & Tracy Hickman Carolyn Cushman (br)
- Dragon Wing, Margaret Weis & Tracy Hickman Scott Winnett (br)
- The Dragon Woke and Stretched Jane Yolen (vi)
- Dragon World P. J. Roberts (pm)
- The Dragon, Fly Gillian M. Paddock (ss)
- Dragon, Steven Brust Carolyn Cushman (br)
- The Dragon, the Unicorn, and the Teddy Bear Phyllis Ann Karr (ss)
- Dragon-Amber Deborah Wheeler (nv)
- The Dragon-Fang Possessed by the Conjuror Piou-Lu Fitz-James OBrien (ss)
- Dragon-in-Law Connie Hirsch (ss)
- Dragon-Rain Eileen Kernaghan (ss)
- The Dragonbone Chair, Tad Williams Carolyn Cushman (br)
- The Dragonbone Flute Lois Tilton (ss)
- Dragondrums Anne McCaffrey (n.)
- Dragonet Esther M. Friesner (ss)
- Dragonfear Teri McLaren (ss)
- Dragonfield Jane Yolen (nv)
- Dragonfire John P. Buentello (ss)
- Dragonfire Jacie Ragan (pm)
- Dragonflies Michael Vandeloecht (vi)
- Dragonfly Ursula K. Le Guin (na)
- The Dragonfly Mary Soon Lee (ss)
- Dragonfly in Amber, Diana Gabaldon Carolyn Cushman (br)
- Dragonfly Song Ursula K. Le Guin (pm)
- The Dragonhikers Guide to Battlefield Covenant at Dunes Edge: Odyssey Two David Langford (sp)
- The Dragonhikers Guide to Battlefield, David Langford Faren Miller (br)
- Dragonhunter Ellen Dawn Benefield (ss)
- Dragonlance Preludes, #2: Kendermore, Mary Kirchoff Scott Winnett (br)
- Dragonlords Justice Joanne Bertin (nv)
- Dragonmasters Dialogue Anne McCaffrey (iv)
- Dragonrealm Bruce P. OToole Baker (nv)
- Dragonrider Anne McCaffrey (na)
- Dragons Michael F. Flynn (ss)
- Dragons David Parsons (vi)
- Dragons Jonathan V. Post (pm)
- The Dragons Murilo Rubião (ss)
- Dragons & Dreams, ed. Jane Yolen, Martin H. Greenberg & Charles G. Waugh Faren Miller (br)
- Dragons and Dimwits Joanna Russ (vi)
- Dragons and Dudgeons Beverly Grant (pm)
- Dragons and Two-Legs Jacie Ragan (pm)
- Dragons Bait, Vivian Vande Velde Carolyn Cushman (br)
- Dragons Blood Bryan Haught (ss)
- Dragons Blood Jane Yolen (n.)
- The Dragons Boy Jane Yolen (nv)
- The Dragons Boy, Jane Yolen Carolyn Cushman (br)
- Dragons Breath Antonia S. Byatt (ss)
- The Dragons Bride Lisa Tuttle (nv)
- Dragons Can Only Rust, Chrys Cymri Carolyn Cushman (br)
- The Dragons Carbuncle, Elizabeth Boyer Scott Winnett (br)
- Dragons Dance Jacie Ragan (pm)
- Dragons Destiny Josepha Sherman (nv)
- The Dragons Domain Kelvin M. Knight (ss)
- Dragons Dream Bruce Hesselbach (pm)
- Dragons Egg Stephen Bowkett (ss)
- Dragons Egg Robert L. Forward (n.)
- The Dragons Eye Adam Lesh (ss)
- Dragons Fin Soup S. P. Somtow (nv)
- Dragons Fire Jack Dickson (nv)
- Dragons Gold Piers Anthony & Robert E. Margroff (n.)
- The Dragons Head Karen Joy Fowler (ss)
- The Dragons Heart John P. Buentello (ss)
- The Dragons Heart Nancy A. Collins (ss)
- The Dragons Horde Raul S. Reyes & Elisabeth Waters (ss)
- Dragons Horn J. W. Schutz (nv)
- Dragons In Manhattan Francesca Lia Block (ss)
- Dragons in the Stars, Jeffrey A. Carver Carolyn Cushman (br)
- Dragons in the Web David D. Deyo, Jr. (pm)
- Dragons Inheritance Al Gendernalik (pm)
- The Dragons Joke Sandra J. Lindow (pm)
- Dragons Lair Ronald Pisano & Stephanie D. Shaver (vi)
- Dragons Legacy Betty W. Nolley (ss)
- The Dragons Name Was UnGlack William P. Robertson (pm)
- Dragons of Autumn Twilight Tracy Hickman & Margaret Weis (n.)
- The Dragons of Heorot John Clute (br)
- The Dragons of Mons Fractus Richard L. Tierney (nv)
- Dragons of Spring Dawning Tracy Hickman & Margaret Weis (n.)
- The Dragons of Springplace Robert Reed (na)
- Dragons of Winter Night Tracy Hickman & Margaret Weis (n.)
- Dragons on the Town, Thorarinn Gunnarsson Carolyn Cushman (br)
- Dragons Plunder, Brad Strickland Carolyn Cushman (br)
- The Dragons Skin Ruth Berman (ss)
- Dragons Teeth David A. Drake (nv)
- Dragons Teeth Lee Killough (n.)
- Dragons Teeth Mercedes R. Lackey (na)
- Dragons Teeth Carol Trowbridge Noble (ss)
- Dragons Teeth, Lee Killough Carolyn Cushman (br)
- Dragons Tooth Joseph H. Delaney (nv)
- Dragons Treasure Robyn Patricia Hansell (ss)
- The Dragons Well Janet Pack (ss)
- Dragons Winter, Elizabeth A. Lynn Carolyn Cushman (br)
- Dragons Winter, Elizabeth A. Lynn Faren Miller (br)
- The Dragons Yetzirah and Alziluth Brian M. Stableford (vi)
- A Dragons Yuletide Shopping List Robert Frazier & James Patrick Kelly (pm)
- Dragons, Trolls and Young Ladies F. David Witte, Jr. (ss)
- Dragonsbane, Barbara Hambly Faren Miller (br)
- Dragonsdawn, Anne McCaffrey Carolyn Cushman (br)
- Dragonshadow Rachael M. Bradley (pm)
- Dragonsinger Anne McCaffrey (n.)
- Dragonskin Boots Lisa S. Silverthorne (ss)
- Dragonslayer Daveed Gartenstein-Ross (ss)
- Dragonslayer Sean Erik Ponce (vi)
- The Dragonslayers Bruce Coville (na)
- The Dragonslayers Sword Resa Nelson (ss)
- Dragonsniffer Elsie W. K. Donald (ss)
- Dragonsong Anne McCaffrey (n.)
- Dragonspawn Karen M. Chirico (ss)
- Dragonspawn Philip H. Turner (ss)
- Dragonwitch Bruce P. OToole Baker (nv)
- The Drain Stephen Gallagher (nv)
- Drainage Nicholas A. DiChario (ss)
- drained G. Tod Slone (pm)
- Draining Away Brian Maycock (pm)
- Drains Harry E. Turner (ss)
- Drake Sings of Yesterday Robert E. Howard (pm)
- Drake the Dreadful Panda England (ss)
- Drakeela Must Die David Nickle (ss)
- Drakes Drum Arthur Machen (nf)
- A Dram of Spiders Eryc Bourland (pm)
- Drama In Five Acts Giles Gordon (ss)
- A Drama in the Air Jules Verne (ss)
- A Drama of Dragons Craig Shaw Gardner (nv)
- Dramatic Works Ursula K. Le Guin (si)
- Dramatis Personae Lynn Abbey (pr)
- Dramatis Personae Mike Ashley (pr)
- Dramatis Personae Michael W. Carr (ar)
- Dramatis Personae Larry Niven (pr)
- Dramatis Personae: A guide to Arthurian characters Mike Ashley (ms)
- Dramatis Personae: A guide to Arthurian characters Misc. (ms)
- Dramaturge Susan M. Shwartz (ss)
- Drano Cocktails with a Roadside Pump Jockey Barb Hendee (ss)
- Drapes and Folds Audrey Ferber (ss)
- The Draug Robert D. San Souci (ss)
- Dravots Shadow D. Glase Lomond (ss)
- The Draw Jerome Bixby (ss)
- Draw Divine Eye Joel Ward (pm)
- Draw Me a Picture Nancy Asire (nv)
- The Drawbore Trilogy Anthony Gael Moral (gp)
- Drawer 14 Talmage Powell (ss)
- Drawing a Line: The Novels of David Britton Robert G. Meadley (ar)
- Drawing Blood from Poppy Alan Williams (iv)
- Drawing Blood, Poppy Z. Brite Edward Bryant (br)
- Drawing Dragons Katherine Harbour (ss)
- Drawing of a Tree Mark Rich (pm)
- The Drawing of Manhood K. K. Ormond (ss)
- Drawing on Surprise Jim DeWitt (pm)
- Drawing on The Dark Side Marcy Springett (pi)
- Drawing on the Dark: The Nightbreed Portfolio Ralph McQuarrie (pi)
- Drawing on the Kitchen Table Nina Kiriki Hoffman (ss)
- Drawing Out Leviathan Susan M. Shwartz (ss)
- Drawing Room Herons Blythe Ayne (pm)
- The Drawing School J. Muñez Escomez (ss)
- Drawing the Maps of Peace: The Moisture Farmers Tale M. Shayne Bell (nv)
- Drawing the Moon Janni Lee Simner (ss)
- The Drawn Jason Conway (vi)
- Drawn Dragons C. A. McCord (pm)
- Drawn into Danger Bruce P. OToole Baker (ss)
- Drawn Straws Ezra Pines (ss)
- Drawn Words Brian Plante (nv)
- Dread Clive Barker (nv)
- Dread Jerry H. Jenkins (pm)
- The Dread Mandy Slater (vi)
- Dread Brass Shadows, Glen Cook Scott Winnett (br)
- Dread Empire John Brunner (nv)
- Dread Moon Gregory Benford (nv)
- Dread the Cradle Stefano Donati (ss)
- The Dread Tomato Addiction Mark Clifton (fa)
- Dread Vengeance Lawrence Watt-Evans (ss)
- DREAD! Brian McNaughton (vi)
- Dread, Undread Margaret M. Smith (pm)
- The Dreaded Hobblobs Gary A. Braunbeck (nv)
Next -- Table-of-Contents