The Locus Index to Science Fiction: 1984-1998
Stories, Listed by Title
Previous -- Table-of-Contents
- Harlem Nova Paul Di Filippo (nv)
- Harlequin John Carpenter (ss)
- Harlequin and Harlequinas House of Painted Magic Michael Moorcock (bg)
- Harlequin Transformed Michael Moorcock (pm)
- The Harlequins Dance, Tom Arden Carolyn Cushman (br)
- Harlequins Lament Michael Moorcock (nv)
- Harlequins Techniques of Courtship Michael Moorcock (pm)
- Harleys Angels Chris Tannlund (pm)
- The Harlot Robert E. Howard (pm)
- Harlot Catherine Mintz (pm)
- Harlot Lenora K. Rogers (vi)
- A Harlots Tears Ed Gorman (nv)
- Harlyns Fairy Jane Yolen (ss)
- A Harmless Excursion Robert Lynn Asprin (ss)
- Harmless Ghosts Jessica Amanda Salmonson (ss)
- Harmonic Conception Nona M. Caspers (ss)
- The Harmonica Paul Jennings (ss)
- Harmonica Song Dan Duncan (pm)
- Harmonics Herbert Anthony Kauderer (pm)
- Harmonies of the Net, Jane Fancher Faren Miller (br)
- The Harmonious Battle Jessica Amanda Salmonson (ss)
- Harmoniums Kathryn Rantala (pm)
- The Harmony Paul Levinson (ss)
- Harmony of Fear John Brower (mr)
- Harmony of the Spheres at Spion Kop Roger Meador (pm)
- Harmony, M. Bradley Kellogg Faren Miller (br)
- Harms Way, Colin Greenland Faren Miller (br)
- Harold Sheakspeare Tom Wham (na)
- Harolds Blues Glen Singer (ss)
- Harolds Dress-Up Day K. K. Ormond (ss)
- The Harp Ballad Gary Every (vi)
- A Harp of Fishbones Joan Aiken (ss)
- The Harp of Imach Thyssel Patricia C. Wrede (n.)
- The Harp of Winds, Maggie Furey Wendy Bradley (br)
- The Harp of Winds, Maggie Furey Carolyn Cushman (br)
- Harpbreak Melissa Lee Shaw (nv)
- Harper Conan and Singer David Edgar Pangborn (nv)
- The Harper of Inveraray H. W. Hill (nf)
- The Harpers Daughter Barbara Samuel (na)
- Harpers Moon Laura J. Underwood (ss)
- Harpies Discover Sex Deborah Wheeler (ss)
- Harpies, and Dragons, and Trolls, Oh my! Lorie Calkins (pz)
- Harping of Waters Ardath F. Mayhar (ss)
- Harpist Joe L. Hensley (ss)
- Harpkin Anon. (pm)
- Harpkin Anonymous (pm)
- The Harps of October Charles A. Gramlich (pm)
- Harpsong and Dreamsmoke Lyn McConchie (ss)
- Harpy High, Esther Friesner Scott Winnett (br)
- Harpys Flight Megan Lindholm (n.)
- Harpys Prey Thomas Zimmerman (pm)
- Harriet Nigel Brown (ss)
- Harriet Rikki Ducornet (vi)
- Harriet and the Robot Martin S. Waddell (na)
- Harringay Graham Charnock (ss)
- Harrison Bergeron Kurt Vonnegut, Jr. (ss)
- Harrison Ford: Always in Character James Verniere (iv)
- Harrowgate, Daniel H. Gower Edward Bryant (br)
- Harrowgate, Daniel H. Gower Scott Winnett (br)
- The Harrowing Carrie Richerson (ss)
- The Harrowing of Gwynedd, Katherine Kurtz Carolyn Cushman (br)
- The Harrowing of the Dragon of Hoarsbreath Patricia A. McKillip (nv)
- The Harrowing Stone Ben Leech (ss)
- Harry Rosemary Timperley (ss)
- Harry and the Dating Service Alma Maria Garcia (ss)
- Harry Harrison, Leon Stover Gary K. Wolfe (br)
- Harry O. Morris Interview Denis Tiani (iv)
- The Harry O. Morris Interview Misc. (iv)
- Harry O. Morris: A Selected Checklist Misc. (bi)
- Harry O. Morris: An Interview Rachel Drummond (iv)
- Harry Potter and the Philosophers Stone, J. K. Rowling Carolyn Cushman (br)
- Harry Protagonist, Inseminator General Richard Wilson (ss)
- Harry Tales Cheri Lane & Lee Nordling (cs)
- Harry Turtledove Charles N. Brown (iv)
- Harry-cap and the Three Brothers Alan Garner (ss)
- Harry: A Ferret Patricia Highsmith (ss)
- Harrys Black and Decker Stephen Harris (ss)
- Harrys Ghost Talmage Powell (ss)
- Harrys Jacket Ben Leech (ss)
- Harrys Skull Mark Fewell (ss)
- Harrys Story Robert H. Curtis (ss)
- The Hart Greg Costikyan (ss)
- Hart of Iron Joël Champetier (nv)
- Haru Lafcadio Hearn (ss)
- Harvard Doesnt Publish Science Fiction Hans Moravec (ar)
- Harvest Fred Behrendt (vi)
- Harvest Tippi N. Blevins (pm)
- The Harvest F. Maitland Cuthbertson & Lana Vinokurov (vi)
- The Harvest Tom Godwin (vi)
- The Harvest Adrian Green (ss)
- Harvest John Maclay (ss)
- Harvest Norman Partridge (ss)
- Harvest Kristine Kathryn Rusch (ss)
- Harvest Scott H. Urban (pm)
- Harvest Bay Karen Attard (ss)
- Harvest Child Steve Rasnic Tem (ss)
- Harvest Home Elizabeth Engstrom (ss)
- Harvest Home Lyn McConchie (ss)
- Harvest Moon Anthony Breznican (ss)
- Harvest Moon Terry Campbell (ss)
- Harvest Moon Mark Andrew Garland (ss)
- Harvest Moon Kenneth C. Goldman (ss)
- Harvest Moon Carol MacAllister (ss)
- Harvest Moon P. T. Ross (ss)
- The Harvest of Malice Keith Taylor (nv)
- Harvest of Souls Doranna Durgin (ss)
- A Harvest of Stars, Poul Anderson Russell Letson (br)
- The Harvest of Wolves Mary R. Gentle (ss)
- Harvest Soliloquy Silent Michael A. Arnzen (pm)
- Harvest the Fire Poul Anderson (na)
- Harvest the Fire, Poul Anderson Russell Letson (br)
- The Harvest, Robert Charles Wilson Faren Miller (br)
- The Harvester of Eyes Paul Hart-Wilden (ss)
- The Harvesters Charles Wagner (ss)
- Harvesting Rust Charlee Jacob (pm)
- Harvesting the Boneflowers Joe Lunievicz (ss)
- Harvesting the Night Sparrows H. Turnip Smith (ss)
- The Harvestman Nicholas Royle (ss)
- Harvestman Jessica Amanda Salmonson (vi)
- Harvests Nancy Varian Berberick (nv)
- Harvey C. Rain Humberto de Silva (ss)
- Has an Art Deco Radio Box in Her Head Stan Nicholls (iv)
- Has an Outrageous Idea Stan Nicholls (iv)
- Has Anybody Seen the Bridge? Frank Moore (ar)
- Has Anyone Seen Pigeon Street? Aleksander Wat (ss)
- Has Something Nasty in the Closet Stan Nicholls (iv)
- Has Strange Notions Stan Nicholls (iv)
- Hashish Land Robert E. Howard (ar)
- The Hashish Man Lord Dunsany (ss)
- Hasta la Vista Baby Paul E. Pinn (ss)
- The Hat Donald A. Wollheim (vi)
- The Hat and the Alibi Agatha Christie (ss)
- A Hat Box Sean R. Friend (pm)
- Hat Dance Terri Willits (ss)
- The Hatchetman Fredric Brown & Mack Reynolds (nv)
- The Hatchetman Don DAmmassa (ss)
- Hatching Season Harry Turtledove (ss)
- Hatching the Cobra Primo Levi (ar)
- Hatchlings Joy E. Oestreicher (pm)
- The Hatchment Mary Ann Allen (ss)
- Hate Linda D. Addison (pm)
- The Hate Wilford Allen (vi)
- Hate Arthur C. Clarke (nv)
- The Hate Letter Barry Butson (pm)
- Hated Christopher Fowler (nv)
- The Haters Donald A. Wollheim (vi)
- The Haters of Innocence Carol Ann Cupitt (pm)
- Hathors Pets Margaret St. Clair (ss)
- Hating Women Steve Harris (ar)
- Hatrack River Orson Scott Card (nv)
- Hatred Ben Chessell (ss)
- The Hats of Ulthar Paul Monteleone (ct)
- The Hauler-In Susie M. Alan Heaven (ss)
- The Haunt Theodore Sturgeon (ss)
- Haunt Seán Virgo (ss)
- Haunt Jane Yolen (pm)
- The Haunt, John Fogarty Scott Winnett (br)
- Haunted Anonymous (ss)
- Haunted David Bell (cl)
- Haunted Edward Bryant (ss)
- Haunted Kevin Cowdall (pm)
- Haunted Andy Cox (pm)
- Haunted Charles L. Grant (ss)
- Haunted James Herbert (ss)
- Haunted David Lunde (pm)
- Haunted Joyce Carol Oates (nv)
- Haunted Marta Randall (ss)
- Haunted Roman A. Ranieri (ss)
- Haunted R. E. Sanders (pm)
- Haunted R. L. Stine (n.)
- Haunted Elizabeth Taylor (ss)
- Haunted Tamara Thorne (ex)
- Haunted Mary Williams (ss)
- The Haunted Jarvee William Hope Hodgson (ss)
- The Haunted Pampero William Hope Hodgson (ss)
- Haunted Air L. A. Lewis (ss)
- The Haunted and the Haunters Edward Bulwer-Lytton (nv)
- The Haunted and the Haunters; or, The House and the Brain Edward Bulwer-Lytton (nv)
- The Haunted Bale of Rice Jessica Amanda Salmonson (vi)
- The Haunted Boardinghouse Gene Wolfe (nv)
- The Haunted Bungalow Charles Duff (ss)
- The Haunted Bungalow Charles Dundas (nf)
- The Haunted Burglar William C. Morrow (ss)
- Haunted by a Pig Mel Gilden (ss)
- Haunted by Demonic Spiders Cecilia Heathwood (ar)
- Haunted by Success John Gilbert (iv)
- Haunted by the Horror King William Browning Spencer (ss)
- Haunted by the Living (Opelike, 1928) Thomas E. Fuller (ss)
- The Haunted Cabin Isaac Asimov (ss)
- The Haunted Castle Franklin W. Dixon (ss)
- The Haunted Cellar T. Crofton Croker (ss)
- The Haunted Chair Gaston Leroux (na)
- The Haunted Chair Richard Marsh (ss)
- The Haunted Chair Stephen F. Wilcox (ss)
- The Haunted Chamber Ann Radcliffe (ex)
- The Haunted Church Frederick Cowles (ss)
- Haunted Cinema 1: Carnival of Souls Ramsey Campbell (mr)
- Haunted Cinema 2: Dead of Night Barbara Roden (mr)
- Haunted Cinema 3: A Place of Ones Own Allan Wright (mr)
- Haunted Cinema 4: The Changeling Barbara Roden (mr)
- Haunted Cinema 5: Halloween Barbara Roden (mr)
- Haunted Cinema 6: The Exorcist Roger Dobson (mr)
- Haunted Cinema 7: The Night Walker Hunter Seitz (mr)
- Haunted Cinema 8: Daughters of Darkness Achim Hattich (mr)
- Haunted Cinema 9: An American Werewolf in London Barbara Roden (mr)
- Haunted Cinema 10: The Uninvited Rob Suggs (mr)
- Haunted Cinema 11: The Innocents Hunter Seitz (mr)
- The Haunted Circus Sydney J. Bounds (ss)
- Haunted City of the Fire Moon Joey Froehlich (pm)
- The Haunted Computer and the Android Pope Ray Bradbury (pm)
- The Haunted Critic Racine Hiet (ss)
- The Haunted Curve Elliott ODonnell (ss)
Next -- Table-of-Contents