The Locus Index to Science Fiction: 1984-1998
Stories, Listed by Title
Previous -- Table-of-Contents
- Bronze W. M. Tidmarsh (ss)
- Bronze Casket for a Mummified Shrew-Mouse Garry D. Kilworth (ss)
- The Bronze King, Suzy McKee Charnas Deborah L. Notkin (br)
- Bronze Mirror, Jeanne Larsen Carolyn Cushman (br)
- The Bronze of Eddarta Randall Garrett & Vicki Ann Heydron (n.)
- The Brood Ramsey Campbell (ss)
- The Brood William C. Rasmussen (ss)
- The Brood of Bubastis Robert Bloch (ss)
- Brood of the Blood God Kevin Eric Sheridan (ss)
- Brood of the Snow Snakes Mike Hurley (ss)
- Brood World Barbarian Perry A. Chapdelaine, Sr. (nv)
- The Brooding City John S. Glasby (ss)
- Brooding Tyre Richard L. Tierney (pm)
- The Brook Farm Arthur Machen (ar)
- Brook on Iapetus Vladimir Mikhailov (nv)
- Brooklyn at Dawn, Manhattan at Dusk Jason Gould (pm)
- Brooklyn August Stephen King (pm)
- Brooklyn Project William Tenn (ss)
- Brooks Too Broad for Leaping Charles Sheffield (ss)
- Brooksie and Faust Angela Carter (br)
- The Brooms Tale Jean Lamb (vi)
- Brooms Welcome the Dust Steve Rasnic Tem (ss)
- Broomstick Ride Robert Bloch (ss)
- Broomworms and Nosewigs John DeChancie (nv)
- Broot Force John Sladek (ss)
- The Brothel in Rosenstrasse Michael Moorcock (pm)
- The Brother Ascher-Straus (ss)
- The Brother David B. Riley (ss)
- Brother Clifford D. Simak (nv)
- Brother and Sister Kevin Killian (ss)
- Brother and Sister Robert D. San Souci (ss)
- Brother and Sister Terri Windling (pm)
- Brother Bear Lisa Goldstein (ss)
- Brother Berserker Fred Saberhagen (nv)
- Brother Billys Good News K. D. Wentworth (ss)
- Brother B_____ His Story Don Webb (ss)
- Brother Can You Spare a Word Kenneth Bulmer (vi)
- Brother Charlie Gordon R. Dickson (nv)
- Brother Endicott James Thurber (ss)
- Brother Endle Ken Wisman (ss)
- Brother Estevan Ken Wisman (ss)
- Brother Francis Karel Capek (ss)
- Brother Hart Jane Yolen (ss)
- The Brother in the Lake Randolph Cirilo (ss)
- The Brother in the Tree Keith Heller (ss)
- Brother Johns Bequest Arthur Gray (ss)
- Brother Johns Bequest Ingulphus (ss)
- Brother Joseph and the Order of Cho-Ran So-Tet Leslie Halliwell (ss)
- Brother Karl: Stories First and Last James R. Wagner (ar)
- Brother Kenans Bell Jane Yolen (ss)
- A Brother Like George James A. Wells (ss)
- Brother Monster Fredric Brown (n.)
- Brother Morgans Story of the Dream-Woman Wilkie Collins (nv)
- Brother Night, Victor Kelleher Carolyn Cushman (br)
- Brother Nightmare Joey Froehlich (pm)
- Brother Owens Story of Anne Rodway (Taken from her Diary) Wilkie Collins (nv)
- Brother Perfect Robert Reed (na)
- Brother Robot Henry Slesar (ss)
- Brother Senechelle Ken Wisman (ss)
- Brother Stripes Simon Brown (ss)
- Brother Termite, Patricia Anthony Faren Miller (br)
- Brother Termite, Patricia Anthony Gary K. Wolfe (br)
- A Brother to Dragons Jeff Grubb (na)
- A Brother to Dragons, a Companion of Owls Kate Wilhelm (nv)
- Brother to Dragons, Charles Sheffield Dan Chow (br)
- Brother to Dragons, Companion to Owls, Jane M. Lindskold Faren Miller (br)
- Brother to the Machine Richard Matheson (ss)
- Brother Tree Barbara Rosen (ss)
- Brother Wand Denise D. Dumars (pm)
- Brotherhood Wayne Edwards (pm)
- The Brotherhood John Alfred Taylor (ss)
- The Brotherhood of Blood Hugh B. Cave (nv)
- The Brotherhood of Britain Keith Taylor (na)
- Brotherhood of the Street William C. Rasmussen (ss)
- Brotherly Love Kathleen Woodall (ss)
- Brothers Ben Bova (ss)
- The Brothers Rick Cadger (ss)
- The Brothers C. J. Cherryh (na)
- Brothers Richard Cowper (ss)
- Brothers Gordon R. Dickson (na)
- Brothers Collin McDonald (ss)
- The Brothers Joyce Carol Oates (ss)
- The Brothers Michael Scott (ss)
- Brothers David B. Silva (nv)
- Brothers Barely Paul Brink (ss)
- Brothers Beyond the Void Paul W. Fairman (ss)
- Brothers Briefly Glimpsed Scott E. Green (pm)
- The Brothers Dobbs Carol Reid (ss)
- The Brothers Grimm & Their Critics: Folktales and the Quest for Meaning, Christa Kamenetsky Gary K. Wolfe (br)
- The Brothers Grimm: From Enchanted Forests, Jack Zipes Carolyn Cushman (br)
- Brothers in Arms David L. Powell (ss)
- Brothers in Arms, Lois McMaster Bujold Faren Miller (br)
- Brothers in Crime William F. Nolan (ss)
- Brothers Keeper Mark Sutton (ss)
- The Brothers Lammiat John Gregory Betancourt (ss)
- The Brothers Lammiat at the Fortress of Lord Mur John Gregory Betancourt (na)
- The Brothers Lammiat in Yasséné John Gregory Betancourt (ss)
- Brothers of the Dragon, Robin Bailey Scott Winnett (br)
- Brothers of the Wind Jane Yolen (ex)
- The Brothers Strugatski James E. Gunn (is)
- Browdean Farm A. M. Burrage (ss)
- The Brown Bear of Norway Isabel F. Cole (ss)
- The Brown Bull of Norrowa Mary Louisa Molesworth (ss)
- Brown Dust Esther M. Friesner (nv)
- Brown Dwarfs and Superplanets Stephen L. Gillett (ar)
- Brown Eyes Douglas M. Stokes (pm)
- The Brown Farm David Blount (ss)
- The Brown Fedora Jayne L. H. Mann (ss)
- Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson Faren Miller (br)
- Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson Gary K. Wolfe (br)
- The Brown Hand Arthur Conan Doyle (ss)
- Brown Legible A. F. Zielinski (ss)
- Brown Like the Bottom of that Dead Gooks Feet Gregory E. Nicoll (ss)
- The Brown Man Gordon R. Dickson (pm)
- The Brown Man Gerald Griffin (ss)
- The Brown Mans Servant W. W. Jacobs (nv)
- The Brown Owl Ford Madox Ford (na)
- Brown Repose Song Frank Herbert (pm)
- Brown Robert Terry Carr (ss)
- Brownian Movement Mark A. Kreighbaum (pm)
- Brownian Noise Readers (lt)
- Brownie Donald R. Burleson (ss)
- Brownie R. Chetwynd-Hayes (ss)
- The Brownie and the Princess Louisa May Alcott (ss)
- The Brownie of the Black Haggs James Hogg (ex)
- Brownies at Work Ruth Berman (pm)
- Brownout Anke M. Kriske (ss)
- Brownouts Billie Sue Mosiman (ss)
- Browns Study Paul Harrington (vi)
- Broxa William F. Nolan (nv)
- Bruce Boston: The Collector of Nightmares John Francis Haines (si)
- Bruce Chatwin: The Songlines Angela Carter (br)
- Bruce Covilles Book of Aliens Bruce Coville (oa)
- Bruce Covilles Book of Ghosts Bruce Coville (oa)
- The Bruce Pennington Portfolio, Bruce Pennington Paul S. Clift (br)
- Bruce Sterling Charles N. Brown (iv)
- Bruce Sterling David Pringle & Andy Robertson (iv)
- Bruce Sterling Don Webb (iv)
- Bruised Time Simon D. Ings (ss)
- Bruises on the Soul Bob Cook (pm)
- Bruja Kathryn Ptacek (nv)
- Brujo William Relling, Jr. (ex)
- Brujo Lewis Shiner (ss)
- Bruno Dean R. Koontz (nv)
- Bruno Vitiello Misc. (bg)
- Brunos Revenge Lewis Carroll (ss)
- Brunos Shadow Marc Laidlaw (ss)
- A Brush of Mammoth Wings Chad Hensley (vi)
- The Brush of Soft Wings Melissa Mia Hall (ss)
- The Brush That Painted the Man in the Moon J. E. Enever (ar)
- A Brush with Life Tim Emswiler (ss)
- A Brush with Magic, William J. Brooke Carolyn Cushman (br)
- Brush Your Cares Away Bill Brent (ss)
- Brushed Away Karl Edward Wagner (ss)
- Brushstroke Tracy Vaughn Moore (ss)
- The Brushwood Boy Rudyard Kipling (nv)
- Brutal Applause Jan Lars Jensen (ss)
- Brutality Ray Clark & Matt Williams (si)
- The Brute Joseph Conrad (ss)
- Brute Orbits, George Zebrowski Russell Letson (br)
- Brute Skill David S. Garnett (ss)
- Brutes Steve Rasnic Tem (ss)
- Bryan Talbots The Adventures of Luther Arkwright Michael Moorcock (in)
- Bryant Street Dean Wesley Smith (ss)
- Bub and the Zomb Boys A. R. Morlan (ss)
- Bubba Alan Birkelbach (ss)
- Bubba Ho-Tep Joe R. Lansdale (nv)
- Bubba Pritchert and the Space Aliens Bud Webster (ss)
- A Bubble for a Minute Dean Wesley Smith (ss)
- The Bubble Time Simon Kerr (vi)
- Bubblegum Monster John Accursi (ss)
- Bubbles David R. Addleman (ss)
- Bubbles David Brin (ss)
- Bubbles Thomas A. Easton (pm)
- Bubbles James Sallis (ss)
- Bubbling Well Road Rudyard Kipling (vi)
- Bubnoff and the Devil Marvin Kaye & Ivan Turgenev (ss)
- Bubnoff and the Devil Ivan Turgenev (ss)
- The Bucca Michael G. Coney (ss)
- Buccaneer Treasure Robert E. Howard (pm)
- Bucentaur Adrift in Mist Gerard Daniel Houarner (ss)
- The Buck R. Chetwynd-Hayes (ex)
- Buck Rogers in the 25th Century: The 60th Anniversary of a Special SF Hero Ron Goulart (ar)
- The Buck Stops Here Michael C. McPherson (ss)
- Buck Turner and The Spud from Space Bruce Bethke (ss)
- Buck, Glory Rae, & the Three Little Pigs John Gregory Betancourt (ss)
- Bucket Ursula K. Le Guin (pm)
- Bucket of Blood Norman Partridge (ss)
- Bucket of Gems Case Fredric Brown (ss)
- The Bucket of Wrath Rick Cadger (ss)
- Buckets F. Paul Wilson (nv)
- Buckets Full of Brains R. A. Lafferty (ss)
- Buckets of Diamonds Clifford D. Simak (nv)
- Buckeye Jim in Egypt Mort Castle (nv)
- Buckstop Neal Barrett, Jr. (ss)
- Bucky Goes to Church Robert Devereaux (nv)
- Buckystuff Michael J. Mehl (ar)
- Buddai Will Murray (ar)
- Buddha - Nature E. Ormsby (pm)
- Buddha at the Laundromat Lesley Choyce (ss)
- Buddha Nostril Bird John Kessel (nv)
- Buddhas Collar Camille Boito (ss)
- Buddhas Whisker George Frank Worts (nv)
- Buddhazap! Philip First (nv)
- Buddies Gary Alexander (ss)
- Budding Lorin Emery (ss)
- Buddy Holly is Alive and Well on Ganymede, Bradley Denton Edward Bryant (br)
- Buddy Holly Night at the Bone Gods Lair A. R. Morlan (ss)
- Buddy Morris, Alias Fat Man Melissa Mia Hall (ss)
- The Buddy System Nina Kiriki Hoffman (ss)
Next -- Table-of-Contents