The Locus Index to Science Fiction: 1984-1998
Stories, Listed by Title
Previous -- Table-of-Contents
- Charity S. N. Lewitt (ss)
- Charity Adam Niswander (vi)
- The Charity Ward Nancy A. Collins (ss)
- Charlatain Lorrie Beaver Levesque (pm)
- Charlemagnes Champion, Gail Van Asten Carolyn Cushman (br)
- Charles Shirley Jackson (ss)
- Charles Beaumont: An Introduction Cliff Burns (ar)
- Charles Beaumont: The Magic Man William F. Nolan (ar)
- Charles De Lint Charles N. Brown (iv)
- Charles Fort and the Creed of Doubt D. Douglas Graham (ar)
- Charles Harness: New Realities David G. Hartwell (in)
- Charles L. Grant Douglas E. Winter (iv)
- Charles L. Harness: I Did It for the Money Charles N. Brown (iv)
- The Charles Platt Interview Joe Magee (iv)
- Charles Robert Maturin (1780 - 1824) Peter Tremayne (bg)
- Charles Sheffield Charles N. Brown (iv)
- Charley A. L. Barker (ss)
- Charleys Tomb Terry Nudds (ss)
- Charlie Talmage Powell (ss)
- Charlie Alcocks Cock Gerald Murnane (nv)
- Charlie Among the Elves Edward H. Knatchbull-Hugessen (ss)
- Charlie and the Chocolate Factory Roald Dahl (ex)
- Charlie and the Chocolate Factory Roald Dahl (n.)
- Charlie and the Great Glass Elevator Roald Dahl (n.)
- Charlie and the Magic Bike Nicholas Walker (ss)
- Charlie Ferber Robert Westall (nv)
- Charlie Jacob Interview Misc. (iv)
- Charlie Peace, Paul Pickering Scott Winnett (br)
- Charlie X James Blish (sa)
- Charlies Head G. L. Payne (ss)
- Charlies Law James Blish (sa)
- Charlies Law D. C. Fontana & Gene Roddenberry (sa)
- Charlies Surprise Richard E. Reeve (vi)
- Charlottes Wigs Eve Marar (ss)
- The Charlottetown Banquet Robertson Davies (ss)
- Charlys Ark Peadar Ò Guilín (ss)
- The Charm Keith Roberts (ss)
- The Charm against storms Luisa Valenzuela (ss)
- The Charm, Adam Niswander Scott Winnett (br)
- La Charmante Felicity Savage (ss)
- The Charmer Alison Prince (nv)
- Charming Wendy Rathbone (pm)
- Charms and Spells Anonymous (pm)
- The Charms of Cleo Hugh Morrow (ss)
- The Charnel God Clark Ashton Smith (nv)
- Charnel House Brian Garwood (ss)
- Charnel Knowledge Rod Heather (ed)
- Charnel Knowledge Bob Petras (ss)
- Charon Laurence J. Cahill (ss)
- Charon Lord Dunsany (pp)
- Charons Anchor Sean McMullen (ss)
- Charons Wife Julie Kinney (pm)
- Charons Wings Stephen Mark Rainey (ss)
- Chart of the Nine Houses Ursula K. Le Guin (ms)
- A Chartist Philip Hensher (ss)
- Chartship Herbert Anthony Kauderer (pm)
- Chasaph Mary Elizabeth Counselman (pm)
- The Chase Stephen Bowkett (ss)
- The Chase Robert Craven (ss)
- Chase Dean R. Koontz (n.)
- The Chase L. J. Smith (n.)
- The Chase Is On Tanya S. Huff (nv)
- Chase the Ladies Alison Brooks (ss)
- Chase the Morning, Michael Scott Rohan Carolyn Cushman (br)
- The Chase: Princes in the Tower Chris Sparrow (vi)
- The Chaser Terry Carr (ss)
- The Chaser John Collier (ss)
- Chasing Butterfly Shadow Nancy Springer (ss)
- Chasing Shadows Joseph S. Pulver, Sr. (ss)
- Chasing the Dragon on the Sea of Tranquility Steven Mills (ss)
- Chasing the Dragon, Tibet Robert Frazier (ss)
- Chasing the Idea Rat with My Best Friend, Jaime David Phalen (nv)
- Chasing the Mist Tracy Albert Knight (ss)
- Chasing the Unknown Ramsey Campbell (in)
- Chasing the White Limousine Kurt Newton (ss)
- The Chasm Paul Finch (ss)
- The Chasm Bryce Walton (ss)
- The Chaste Planet John Updike (ss)
- Chastel Manly Wade Wellman (nv)
- Chastity Susan Jones (ss)
- Chastity Lyle Weis (ss)
- A Chat with Someone Who Returned from Cairo Inagaki Taruho (vi)
- Chat: Charles de Lint: Flying Solo David Mathew (iv)
- Chat: Lisa Tuttle: Crossing Borders David Mathew (iv)
- Chat: Maureen F. McHugh Lyda Morehouse (iv)
- Chat: Tipping the balance Misc. (iv)
- Chateau DIf Jack Vance (na)
- Chateau dIf and Other Stories, Jack Vance Russell Letson (br)
- Château Laurier Josephine Poole (ss)
- Chateau of Evil Desmond Edwards (ss)
- Chatiment de Lorgveil William Calvani (pm)
- Chattel Lucy Taylor (ss)
- Chatter Box Chad Peery (ss)
- Chatterbox Alex White (ss)
- Chattery Teeth Stephen King (nv)
- Chatting with Anubis Harlan Ellison (ss)
- The Chauffeur Mary Ann Allen (ss)
- The Chauffeur Rosemary Pardoe (ss)
- Chaulmoogra Mantra Keith Allen Daniels (pm)
- The Chaunt of the Gods Lord Dunsany (vi)
- Chaunt of the Gray Man t. Winter-Damon (pm)
- The Chaunt of the Priests Lord Dunsany (vi)
- Chavi Chori John Kaiine (ss)
- Cheap But Not Dirty: Proposal for a Spaceplane Dan DeLong & Tom Pace (ar)
- Cheap Shots G. Harry Stine (ar)
- Cheap Thrills Donald Vaughan (vi)
- Cheaper and Less Traumatic Breast Biopsies Jim Elliott (ar)
- Cheapskate Gary L. Raisor (vi)
- The Cheated Corpse Jessica Amanda Salmonson (pm)
- Cheater Brian Plante (ss)
- The Cheaters Robert Bloch (nv)
- Cheaters Never Prosper Will Prout (ss)
- The Check-Up Carol Trowbridge Noble (vi)
- Checker-Playing Fool Davis Grubb (ss)
- Checking Out Gene Wolfe (vi)
- Checklist Timons Esaias (pm)
- A Checklist of the Fiction of Fredric Brown Francis M. Nevins, Jr. (bi)
- Checkmate Paula K. Monty (ss)
- Checkmate Clark Ashton Smith (ss)
- The Checkout Keith Roberts (nv)
- Checkpoint Charlie M. J. Atkins (pm)
- Checksum Stephen Kraus (nv)
- Cheek & Nasty Marni Scofidio Griffin (cl)
- Cheek to Cheek Nicholas Allan (ss)
- Cheering for the Rockets Michael Moorcock (ss)
- The Cheerleader Caroline B. Cooney (n.)
- Cheers! on a Moonlight Night Inagaki Taruho (vi)
- The Cheery Soul Elizabeth Bowen (ss)
- Cheese Michael A. Arnzen (ss)
- Cheese and Dreams, Creaking... Paul E. Pinn (ss)
- Cheese Crackers Pete Davies (ss)
- The Cheese on Stilts Fredric Brown (nv)
- The Cheese Stands Alone Harlan Ellison (ss)
- Cheesecake Jane M. Lindskold (vi)
- The Cheetah-Girl Edward Heron-Allen (ss)
- Chefs Surprise Sonia Orin Lyris (nv)
- Chekov and Zulu Salman Rushdie (ss)
- The Chekov Strain Christopher Kubasik (na)
- Chela Ciela, Woman of Sea and Sky Will Inman (pm)
- The Cheloniidae Susan Palwick (pm)
- Chelsea Quinn Yarbro Bibliography Chelsea Quinn Yarbro (bi)
- Chelsea Quinn Yarbro: Truth and Fiction Whitley Strieber (bg)
- Chelsea Skins Robert Eastland (ss)
- Chemical Age David Blount (ss)
- Chemical Dreams Ceri Jordan (vi)
- The Chemically Pure Warriors Allen Kim Lang (na)
- Chemistry James Patrick Kelly (nv)
- Chemistry John Piwarski (pm)
- Cheri Gaulke: Performance Artist Under Attack William Relling, Jr. (iv)
- Cherillys Law Janni Lee Simner (ss)
- Cheriton Peter Robins (ss)
- Chernick Hugh B. Cave (ss)
- Chernobyl and Challenger: That Was the Year That Was Frederik Pohl (ar)
- Chernobyl, Frederik Pohl Dan Chow (br)
- Chernovog, C. J. Cherryh Faren Miller (br)
- Cherokee Bat and the Goat Boys Francesca Lia Block (n.)
- Cherokee Bat and the Goat Guys, Francesca Lia Block Scott Winnett (br)
- Cherokee Dreaming Billie Sue Mosiman (ss)
- Cherry Christa Faust (ss)
- Cherry Blossoms White Poul Anderson (pm)
- The Cherry Grove Aaron V. Humphrey (vi)
- Cherry Jubilee Gene Wolfe (nv)
- Cherry Leaves and the Whistler Osamu Dazai (ss)
- Cherry Orchard Joseph Payne Brennan (pm)
- Cherub Garry D. Kilworth (ss)
- Cherub in a Leaf Laura Gould Vargas (pm)
- Cherubim: An Oil Plaint W. Gregory Stewart (pm)
- Cheshoni Storm at the House of Jose Juan Gary Every (ss)
- Chesley Bonestell Charles N. Brown (iv)
- Chesley Bonestell Joe W. Haldeman (pm)
- Chesneys Chainsaw James Norcliffe (nv)
- The Chess Garden: or The Twilight Letters, Brooks Hansen Faren Miller (br)
- The Chess Monograph C. S. Lewis (ss)
- The Chess Set Jean Sullivan (ss)
- CHESS.BAT: A New Wave Story George Alec Effinger (nv)
- Chessboard Stan Proper (pm)
- Chessboards Last Gambit Edward D. Hoch (ss)
- Chessmen Joseph H. Delaney (nv)
- The Chessmen of Doom, John Bellairs Carolyn Cushman (br)
- The Chessplayers Charles L. Harness (ss)
- Chesters Control Louise Dragon (ss)
- The Chestnut Husk Ron Weighell (vi)
- The Chestnut Soldier Jenny Nimmo (n.)
- Chestnut Street Esther M. Friesner (ss)
- Chet Williamson Interview Sheila Weilgosh (iv)
- The Cheval Glass Reginald Bretnor (ss)
- Chevaliers de la Lune Inagaki Taruho (vi)
- Chevremorte Aloysius Bertrand (vi)
- Chew Again Michael A. Arnzen (pm)
- Chewing the Raccoon Stan Nicholls (iv)
- Chews on the Raccoon Stan Nicholls (iv)
- Cheyenne Mountain J. W. Donnelly (pm)
- Chiaroscuro Eileen Kernaghan (pm)
- Chiaroscuro William Relling, Jr. (ss)
- Chibbawokki Rain Margaret Mahy (ss)
- Chic Cuisine Brian Mills (ss)
- Chicago Thomas F. Monteleone (ss)
- A Chicago Dinner Party, Sometime After W. Gregory Stewart (ss)
- The Chicago Plan to Save a Species Thomas A. Easton (fa)
- Chicago Red, R. M. Meluch Scott Winnett (br)
- Chicago Rhapsody John W. Jakes (ss)
- Chicago, IL Yvonne Navarro (nv)
- Chichittas S. Worthington (ss)
- Chickamauga Ambrose Bierce (ss)
- Chickasaw Slave Judith Moffett (nv)
- Chicken Colin P. Davies (ss)
- Chicken Edward J. McFadden, III (ss)
- Chicken Icarus Carol Emshwiller (ss)
- Chicken Little and the Acme Little Giant Shirley Weinland (ss)
- Chicken Little Was Right Pamela Hughes (pm)
- Chicken Livers David C. Kopaska-Merkel (pm)
- Chicken Soup Mary Kornbluth & Katherine MacLean (ss)
Next -- Table-of-Contents