The Locus Index to Science Fiction: 2004
Stories, Listed by Title
Previous -- Table-of-Contents
- Cry of the Soul David Memmott (ss)
- Crybaby Harry Turtledove (ss)
- Cryo Dreams Lisa M. Bradley (pm)
- The Crypt - Mail Vault Readers (lt)
- Crystal Ball Allen Ashley (vi)
- Crystal Balls Susie Hawes (ss)
- The Crystal City, Orson Scott Card, read by Stefan Rudnicki, M.E. Willis, and cast John Joseph Adams (br)
- Crystal Clues E. Hoffmann Price (ss)
- The Crystal Egg H. G. Wells (ss)
- The Cthulhu Mythos: Wondrous and Terrible Fritz Leiber (ar)
- Cthulwhat? Joshua Rupp (ss)
- Cube Root David Langford (ss)
- The Cuckoo of Hammerbildt James Peaty (ss)
- Cuckoos Egg Jody Lynn Nye (nv)
- Cue the Circus Music Fantastic Frank Markopolos (ss)
- Cult Classic Terry Pratchett (ar)
- The Cult of the White Ape Hugh B. Cave (nv)
- Cultural Clashes in Cádiz Jetse de Vries (na)
- Cultural Divide Sarah Benkin (ss)
- Cum Onn, Itz Lovely Whether Anthony Beal (ss)
- A Cup of Blood Joel Lane (ss)
- The Curandeiro Thomas F. Monteleone (nv)
- Curbside Wise Man Mario Milosevic (pm)
- Curio and Relic Tom Van Natta (ss)
- Curiosities:
___ Adventures to Come, edited by J. Berg Esenwein (1937) Bud Webster (cl)
___ Book of the Three Dragons, by Kenneth Morris (1930) David Kangford (cl)
___ Cloud Chamber, by Howard Myers (1977) Paul Di Filippo (cl)
___ The Divine Comedy of Ariadne and Jupiter, by Shere Hite (1994), and Tetrarch, by Alex Comfort (1980) Paul Di Filippo (cl)
___ The Gods Hate Kansas, by Joseph Millard (1941) Bud Webster (cl)
___ Great Mischief, by Josephine Pinckney (1948) Jason Van Hollander (cl)
___ The Late Great Creature, by Brock Brower (1971) Bill Sheehan (cl)
___ Legal Daisy Spacing, by Chris Winn (1985) Bud Webster (cl)
___ March of the Robots, by Leo Brett (1961) David Langford (cl)
___ The Rolling Pin, by Charles Williams (1955) F. Gwynplaine MacIntyre (cl)
___ Toms A-Cold, by John Collier (1933) John Kessel (cl)
- Curious Adventure of Mr. Bond Nugent Barker (ss)
- A Curious Pleasure Excursion William L. Brown & Mark Twain (gs)
- A Curious Pleasure Excursion Mark Twain (gs)
- Curl Me, Sculpt Me... Phillip A. Ellis (pm)
- ...currents are hot... ...does not shun light.... Scott E. Green (pm)
- The Curse of Fat Face Michael A. Arnzen (vi)
- Curse of the Dryads Husband Bruce Boston (pm)
- The Curse of the Itch Bill McKay (ss)
- The Curse of the Witch Lord Dunsany (ss)
- The Cursed Temple Lawrence Barker (pm)
- The Curve After Which the Engine Squeals Tom Piccirilli (pm)
- Curve of Her Claw Margaret McGaffey Fisk (ss)
- The Customer is Always Right Michael Edward McHone (ss)
- The Cut Lord Dunsany (ss)
- Cut Megan Lindholm (ss)
- The Cut of My Jib Michael A. Arnzen (vi)
- The Cutting Fringe Paul C. Chafe (na)
- Cyberfruit Swamp Raven B. Kaldera (ss)
- Cybergeist Carrie S. Masek (ss)
- The Cycle Kevin Dyer (ss)
- Cycle of Metaporphosis Mario Milosevic (pm)
- A Cyclops Never Forgets William Jones (ss)
- The Cypher Quentin S. Crisp (ss)
- Cyprian Overbeck Wells Arthur Conan Doyle (nv)
- Cyprians Room Frances Oliver (ss)
- Dacryphilia Deirdre Cowan (ss)
- Dad Mark McLaughlin (pm)
- Daddy John Little (ss)
- Daddy Boogey Robert D. San Souci (ss)
- Daddy Didnt Forget Mollie L. Burleson (ss)
- Daddys Caliban Jay Lake (ss)
- Daddys Little Bitty Pretty One William B. Simmons (ss)
- Daddys Little Girls James C. Glass (ss)
- The Dagger Lane Mitchell (ss)
- Dagons Mistress Neil Riebe (ss)
- Daily Reports Robert Reed (ss)
- Daimonizomenosmonikos Brendan Connell (ss)
- The Daisy Readers Lucy A. E. Ward (pm)
- The Dalia Child Robert N. Stephenson (nv)
- The Damage Done Michael Stone (ss)
- Damask Jeffrey Thomas (nv)
- Dame Inowslad R. Murray Gilchrist (ss)
- Damnation Angels Steven L. Shrewsbury (na)
- The Damned Algernon Blackwood (na)
- Damned If You Dont Jerry Oltion (ss)
- The Damned Spot Violet M. Methley (ss)
- Damp Cavern Lee Clark Zumpe (pm)
- The Damp Chamber Frank Chigas (nv)
- Damsel in This Dress Peter Andrew Smith (ss)
- Danbury Copse Iain Rowan (ss)
- The Danbury Story Howard Schoenfeld (ts)
- The Dance E. F. Benson (ss)
- The Dance Scott Lyerly (ss)
- Dance at the Edge L. Timmel Duchamp (nv)
- Dance in Time Mike Coombes (ss)
- The Dance of Dreaming Robert N. Stephenson (nv)
- The Dance of Shiva Michael Cobley (ss)
- Dance: The Devils Orgasm Michael Laimo (ss)
- Dancer G. O. Clark (pm)
- Dancer in the Dark David Gerrold (nv)
- The Dancer in the Darkness Thomas F. Monteleone (na)
- Dancers in the Dark Charlaine Harris (ss)
- Dancers of the Gate James H. Cobb (nv)
- Dancing Day Liz Williams (ss)
- Dancing Gerontius Lee Harding (ss)
- Dancing in the Dark Christopher Fowler (ed)
- Dancing Men Glen Hirshberg (nv)
- Dancing on Air Frances Oliver (ss)
- The Dandelion Girl Robert F. Young (ss)
- Dandelion Scream Annie Greenhoe (pm)
- Danger Word Steven Barnes & Tananarive Due (nv)
- A Dangerous Day Douglas W. Texter (ss)
- Danse Macabre Jeffrey Valka (vi)
- Dante Dreams Stephen M. Baxter (ss)
- Dantesque Adam Roberts (ss)
- Dark Jill Bauman (pm)
- Dark Bloom Andrew Cohen (ss)
- Dark Companion Kendall Evans (pm)
- Dark Demonize Stanley C. Sargent (nv)
- Dark Drug S. C. Lofton (ss)
- Dark Entry III Chad Hensley (pm)
- Dark Europa Sea Monte Davis (ss)
- The Dark Fantasies of L.P. Hartley Cardinal Cox (ar)
- The Dark Game Douglas Clegg (sl)
- Dark Gourmet Bruce Boston (pm)
- The Dark History of Absinthe Dale Walters (ar)
- Dark Hunger Christine Feehan (na)
- The Dark Inside J. J. Travis (ss)
- The Dark King C. J. Cherryh (ss)
- The Dark Knight Redone Joel Meadows (ar)
- Dark Lanes in Late Autumn Lee Clark Zumpe (pm)
- Dark Library Misc. (br)
- A Dark Lords Lament (his sorrowful sonnet) Barbara Robson (pm)
- The Dark Man Stephen King (pm)
- Dark of the Moon Andrew J. Offutt (nv)
- Dark of the Moon Donna M. Recktenwalt (ss)
- Dark Peak Brian N. Ball (ss)
- Dark Poetry Russell Paine (cl)
- The Dark River in His Flesh Maria Alexander (ss)
- Dark Sea John M. Ford (pm)
- Dark Shadows and Bright Lights: Generators and Maintainers of Utopias and Dystopias Roger C. Schlobin (ar)
- The Dark Side Guy Hasson (ss)
- The Dark Side of Town James Patrick Kelly (ss)
- Dark Spiral Lisa Ulibarri (cl)
- A Dark Spirit Passes Blisterback Valley Lucy A. E. Ward (pm)
- Dark Stars Greg F. Gifune (rv)
- Dark Stars Misc. (br)
- Dark Stones Kevin L. Donihe (pm)
- Dark Stretch of Road John Maclay (ss)
- Dark Territories Michael Cobley (ss)
- The Dark Tower VI: Song of Susannah, Stephen King Faren Miller (br)
- The Dark Tower VI: Song of Susannah, Stephen King, illustrated by Darrel Anderson Karen Haber (br)
- The Dark Tower VII: The Dark Tower Dorman T. Shindler (br)
- The Dark Tower VII: The Dark Tower, Stephen King Faren Miller (br)
- Dark Winged Bird Woman Lyn Lifshin (pm)
- Dark Wings Phyllis Eisenstein (ss)
- Dark Wisdom Cryptogram Contest Misc. (cn)
- Dark Wisdom Flash Fiction Contest Misc. (cn)
- The Dark, Ellen Datlow, ed. Richard Horton (br)
- Darke Traffick David Hollier (vi)
- Darkness Stephanie Loy (pm)
- Darkness Marc Shemmans (pm)
- Darkover Landfall Marion Zimmer Bradley (n.)
- Darkroom Kevin Etheridge (br)
- Darkrose and Diamond Ursula K. Le Guin (nv)
- The Dartboard Girl Martin Treanor (ss)
- Darwins Children by Greg Bear Nina Munteanu (br)
- Dateline: Colonus John M. Ford (ss)
- Daughter of Exile, Isabel Glass Faren Miller (br)
- A Daughter of Rameses Lord Dunsany (ss)
- Daughters of the Ash-Tree Sonya Taaffe (pm)
- Daveys Gift Kate Eltham (ss)
- David G. Hartwell: Great Expectations Charles N. Brown (iv)
- David Gemmell Anonymous (iv)
- David Gray Samuel Loveman (pm)
- David Hume and the pixels of gratification Ron Butlin (ss)
- David Longhorn Interviewed by Cory Harding Cory Harding (iv)
- David Mamets The Water Engine: The Utopian Ideal as Social Control Jeanne Beckwith (ar)
- Davy William B. Simmons (ss)
- Dawn and Dusk Dana Kramer-Rolls (ss)
- Dawn in Winter Kaye Bache-Snyder (pm)
- The Day After the End of the World Mark Justice (ss)
- The Day Before the Revolution Ursula K. Le Guin (ss)
- The Day Before Yesterday Ed Gorman (cl)
- Day by Day L. Marie Wood (ss)
- The Day Dali Died: Poetry and Flash Fiction, Jeff VanderMeer Nick Gevers (br)
- The Day I Rode Go-Carts with My Son Melanie Tem (pm)
- Day Journey, with Stories Jason Rubis (ss)
- The Day of the Hens Angeline Hawkes-Craig (ss)
- The Day Rider John Phelps (il)
- The Day the Earth Stood Still Mario Milosevic (pm)
- The Day We Went Through the Transition Ricard de la Casa & Pedro Jorge Romero (ss)
- A Day-Dream Milton Knight & Fitz-James OBrien (gs)
- A Day-Dream Fitz-James OBrien (gs)
- A Daybook of Devils Tobias Seamon (pm)
- Daydream Believer Maggie Shayne (ss)
- The Daykeeper Liz Williams (ss)
- Days Heat James Sallis (ss)
- The Days of Perky Pat Philip K. Dick (nv)
- The Dazzling Light Arthur Machen (ss)
- De Bracys Drug E. C. Tubb (na)
- De La Tierra Emma Bull (nv)
- De Profundis Arthur Conan Doyle (ss)
- De Profundis Mark P. Henderson (ss)
- Dead and Buried Paul Edwards (ss)
- Dead and Not Buried C. M. Devlin (vi)
- The Dead and the Moonstruck Caitlín R. Kiernan (nv)
- The Dead Astronaut G. O. Clark (pm)
- Dead Blossoms Elizabeth Howkins (pm)
- The Dead Boy Holly Phillips (ss)
- Dead Boy Found Christopher Barzak (ss)
- The Dead Boy in the Wall William P. Simmons (ss)
- Dead Cells William Edwards (ss)
- The Dead Dads Club William I. Lengeman, III (ss)
- The Dead Dont Waddle Esther M. Friesner (ss)
- A Dead Dragon in the Road Jean Blashfield Black (ar)
- Dead Drift Tim Curran (ss)
- Dead End Anne Ogle (pm)
Next -- Table-of-Contents